22 Март, 2023
0.0195

ПЕКАРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ИМААТ ДВОЈНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ: Од 885 до неверојатни 1.770 евра

Објавено во: Економија 19 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Проблемот со недостиг на кадар постои веќе подолго време во пекарската индустрија во Германија, но состојбата со текот на времето се влошува.

Сопственикот на пекара во Бамберг вели дека недостигот од млади луѓе директно резултирал со недостиг на квалификувани работници во оваа гранка, што е сериозен проблем за компанијата. Така тој дошол до краткорочно решение: двојно ја зголемил платата на практикантите.

Во прва година од едукацијата е 1.350 евра наместо 675 евра, во втора година е 1.510 наместо 755 евра, а во трета година е неверојатни 1.770 евра наместо 885 евра.

„Ја дуплираме платата за време на обуката“, се вели на Фејсбук страницата на асоцијацијата на пекари.

Работното време е голем минус

Удвојувањето на платата се однесува на обука за слаткари, пекари и продавачи. Сопственикот на пекарницата не знае дали ќе помогне зголемувањето на платите.

Тој смета дека особено голем минус е работното време во пекарата, бидејќи е меѓу 2:30 и 11 часот.

Сепак, завршувањето на работата наутро значи и дека имате голем дел од денот за одмор и за друга работа.

(Магазин Феникс)

ФОТО: EPA-EFE/CONSTANTN ZINN ATTENTION

Можеби ќе ве интересира

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата