30 Јули, 2021
0.0210

ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ СЕ ОБРАТИ: Ќе има ли продолжување на вонредната состојба?

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2020

Во текот на денешниот ден се очекува обраќање на претседателот Стево Пендаровски. Тој ќе ги извести граѓаните за евентуално продолжување на вонредната состојба заради корона вирусот, но можно е и укинување поради непречено одржување на вонредните парламентарни избори. Истовремено, шефот на државата треба да информира и за нова лидерска средба, а како што соопштуваат од неговиот Кабинет, претседателот Пендаровски треба да каже дали ќе има и состанок на Советот за безбедност кој треба да се произнесе за вонредната состојба.

Во однос на датумот на евентуално одржување на предвремените парламентарни избори, до сега партиите не постигнаа консензус, се шпекулира за 5, 12 или 19 јули, но се ќе зависи од денешното обраќање на претседателот Пендаровски од кого јавноста треба да слушне дали на сила и понатаму ќе остане вонредната состојба. 


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски имал сообраќајка

Мицкоски имал сообраќајка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед