17 Мај, 2022
0.0217

Петре Шилегов ги оставил вработените во јавните претпријатија без плата?

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2021

Петре Шилегов си заминал од функцијата градоначалник на Град Скопје, без да ги потпише решенијата за субвенционирање на платите во градските јавни претпријатија, брифираaт извори од општинската администрација.

„Шилегов го остави градот во хаос, а вработените во јавните претпријатија под Град Скопје без  плати. Петре  Шилегов,  претходниот  градоначалник  на  Град  Скопје,  си  заминал  од  функцијата оставајќи  го  градот  во  тотален  хаос.  Наши  извори  брифираат  дека  Шилегов  го  напуштил кабинетот  без да  ги заврши  постапките  за  субвенции за плата  за  вработените  во  јавните пријатија  што  се  под  Град  Скопје,  а  истите  јавни  претпријатија  поради  лошо менаџирање,  за  само  четири  години  ги  направил  загубари“, реагираат од таму.

Шилегов го  напуштил градоначалничкиот кабинет на  8  ноември,  додека  Арсовска  отпочна  процедура  за  упис  во  Централниот регистар  и  засега не може административно да постапува.  

„Налозите  не  биле  потпишани  ни  испратени,  иако  тој  имаше  8  дена  да  го стори  тоа,  за  да  може  да бидат  платени придонесите  за  сите  вработени  и да биде  исплатена платата. Дали  со  ова  Шилегов  свесно  креирал  криза  за  вработените  во  јавните претпријатија,  но  и  за  градот?“, велат нашите извори..

Арсовска  веќе  е  на  функција,  но,  како  што  нè информираат,  се  уште  трае  процедурата додека  административно  да  го  преземе  управувањето  со  градот.  Во ме ѓувреме,  стотици  вработени  од јавните  претпријатија  под надлежност  на градот,  нема навреме  да  земат  плата.    Најкритични  кои  зависат  од  субвенции  од  градот  се ЈП  Улици  и патишта  и  ЈСП.

Можеби ќе ве интересира

Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА