19 Април, 2019
0.0211

Петте држави од БРИКС даваат четвртина од светското производство

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2012

Вкупниот БДП на земјите од БРИКС групата, кои бележат динамичен стопански развој е проценет на 13,7 билиони долари. Оваа сума е еднаква на една четвртина од светскиот БДП, изјави јужноафриканската министерка за меѓународни односи Малте Нкоана-Машабане. Спорс Машабане, членките на групата БРИКС - Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската република, кои сочинуваат и 43% од вкупната светска популација, учествувале во глобалниот тек на директна странска помош во 2012 година со 11 %, додека нивното учество во светската трговија изнесува 17 %.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години