29 Ноември, 2021
0.0248

Петтиот бран на коронавирусот во Јапонија буквално исчезна

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Ноември, 2021

Необичен феномен се случи во Јапонија, додека светот се бори со коронавирусот. 

Петтиот бран на коронавирусот во Јапонија буквално исчезна, а научниците се целосно збунети. Tим oд научници вели дека многу заразната делта варијанта на коронавирусот мутирала до исчезнување. 

Во средината на август, имало голем пораст на случаите со коронавирусот во Јапонија, со над 23.000 инфекции дневно. Сега, тие дневни бројки се намалени на само 170 случаи, а починатите од таа болест се намалија на едноцифрена бројка во ноември, пишува РТ.

Се смета дека бројките се резултат  на многу високата стапка на вакцинација, јавното прифаќање на носењето маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен во светот.

Изури Инуе од Јапонскиот национален институт за генетика, верува дека Јапонија имала среќа и сведочела дека делта сојот во голема мера ги искоренил другите варијанти на вирусот. Инуе и  колегите ги проучуваат мутациите на вирусот и како тие се засегнати од протеинот нсп14, кој е клучен за репликација на вирусот.

Во светот над 5 милиони луѓе починаа од вирусот. Во Јапонија вирусот однесе над 18.000 животи. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин