03 Октомври, 2023
0.0251

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

Објавено во: Свет 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Социјалните мрежи беа преплавени со наводни видеа на регрути во тешко алкохолизирана состојба, како се тепаат и се судираат со официјални лица и со полицијата.

Покрај трогателните, мрачни и шокантни снимки од регрутираните Руси кои се збогуваат со своите семејства, сето тоа во рамките на таканаречениот делумен регрут што го најави рускиот претседател Владимир Путин и се спроведува под покровителство на Министерството. на одбраната со Сергеј Шојгу на чело, социјалните мрежи се преполни со видеа кои покажуваат колку е бизарна целата оваа акција, бидејќи многумина ја сметаат за „топовско месо“.

Социјалните мрежи преполни со видеа на кои се гледаат пијани припадници на идните руски војници на украинските фронтови, но и нетрпеливост кон полицајците и немири и судири со персоналот задолжен за регрутирање и полицијата.

На едно видео можете да видите млад човек кој прво побегнал од маж кој дошол во неговата куќа да го регрутира, а потоа се степал со него.

Во Омск изби масовна тепачка меѓу регрути и полицајци, јавува Би-Би-Си. Полицијата, всушност, се обидела да ги натера регрутите да влезат во автобусите, објави новинар на Ројтерс кој сподели видео од настанот.

Мажите, наводно, се побуниле, викајќи дека не сакаат да умрат и барале полицајците, ако треба, да одат во Украина.

Се разбира, за многу снимки не е можно да се потврди нивната автентичност.

Ваквите снимки, може да се каже, не се изненадувачки со оглед на тоа што многумина во Русија не сакаат да војуваат, ниту пак се јасни за критериумите за регрутирање.

Имено, во самиот процес на мобилизирање, како што е најавено, 300.000 луѓе - иако според некои информации таа бројка може да се искачи на милион, а вистинската бројка во документот потпишан од Путин е тајна - настанува прилично хаос, како многу набљудувачи и аналитичари и очекувани, објавија многу светски медиуми.

Во некои региони, кои се претежно рурални и сиромашни области, далеку од светлата на големите градови како Москва или Санкт Петербург, но од области како Дагестан, Чеченија, Јакутија, Бурјатија, луѓето се регрутираат по грешка - на пример, без оглед на нивната здравствената состојба или дали воопшто служеле војска - и нема загриженост за возраста на мажите или нивните околности во животот.

Некои жители на една руска република беа повикани на воена служба оваа недела, иако не ги исполнуваа условите за мобилизација, како што се татковците на малолетните деца, изјави локален функционер, според Си-Ен-Ен.

- Сите што беа мобилизирани по грешка мора да бидат вратени. Оваа работа е веќе започната - изјави Ајен Николаев, шеф на Република Саха.

Активистичките групи како Фондацијата Слободна Бурјатија велат дека етничките малцинства во Русија се несразмерно мобилизирани.

Особено во оние пооддалечени и посиромашни региони на Русија, воените власти почнаа да регрутираат мажи на воена возраст без оглед на нивното потекло, тврдат активистите.

- Не е важно колку деца имаш, дали имаш борбено искуство, дали си служел војска или не. Известувањата за воен рок се дистрибуираат до сите, рече една жена од Бурјатија на Далечниот исток, регион со големо етничко малцинство што веќе претрпе значителни загуби во војната.

Нејзиниот сопруг, татко на пет деца без воено искуство, добил телефонски повик во средата вечерта, неколку часа по објавувањето на мобилизацијата. Му рекле да пристигне на местото на средбата до 16 часот ноќта, а до 14 часот да биде во возот за воената база. Ги исклучиле телефоните и го напуштиле градот.

Нивните пријатели им рекле дека полицијата веќе ги посетила, дека полицијата отишла и во нивното родно село. Се надеваа дека ќе се засолнат во Монголија, но редицата на границата е огромна.

На апликацијата за пораки Телеграм, десетици илјади луѓе се приклучија на групи кои споделуваат информации за ситуацијата на копнените граници и дали граничната полиција ослободува борбени луѓе.

Независниот портал Медуза ја пренесе изјавата на првиот човек на здружението за човекови права Агора, Павел Чиков, дека при мобилизација не се води сметка за возраста на резервистите.

Така, според Чиков, во Москва бил повикан 63-годишен полковник, во Волгоград 55-годишен постар поручник, а во Самара 60-годишен наредник. Во тек е мобилизацијата на 49-годишни војници и 51-годишни поручници.

Официјално, 300.000 резервисти треба да бидат испратени во војната со Украина. Но, Новаја Газета пишува дека во тајниот додаток на указот за мобилизација на Путин се наведува дека може да се мобилизираат до милион луѓе.

Во најмалку пет руски градови, канцелариите за мобилизација беа нападнати со молотови коктели. Демонстрации се одржаа во десетици градови. Во Арбат во Москва, демонстрантите скандираа Владимир Путин сам да оди во ровот. Според активистите, за време на протестите во десетици градови биле уапсени најмалку 1.500 луѓе.

Покрај апсењето на демонстрантите против мобилизацијата и неселективно испраќање во војна, Путин во саботата потпиша закон според кој руските војници кои одбиваат да се борат, дезертираат, не се покоруваат или му се предадат на непријателот, сега може да се соочат со казна затвор до 10 години, пишуваат руските медиуми. Законот беше одобрен од рускиот парламент претходно оваа недела.

Повеќе од 730 лица се уапсени вчера ширум Русија на протестите против мобилизацијата, соопшти руското движење за заштита на човековите права ОВД-Инфо. Според нивните информации, полицијата уапсила демонстранти во 32 града низ Русија, од Санкт Петербург до Сибир.

Курир.рс/Јутарњи лист

Можеби ќе ве интересира

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда