13 Јули, 2020
0.0312

По Германија, дали и Франција ќе оди во рецесија?

Објавено во: Економија, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Eкономијата на Франција сега работи со „околу четири петтини од нивото пред кризата“, наспроти две третини за време претходно. 

Месеци ќе бидат потребни за да се нормализира економијата како пред кризата. 

Ваква слика за состојбата дава Националниот институт за статистика.

Бруто домашниот производ (БДП) на земјата ќе падне за околу 20 отсто во вториот квартал,  јави дописникот на МИА.

Од 11 месецов излегувањето од изолацијата овозможи продолжување на работата во сите сектори. 

Кризата ги погоди Германија. Данска, Шведска, и многу други земји. 

Пандемијата зададе удар каков економиите не почувствувале со децении. 

Германија е во длабока рецесија. 

Ова сценарио стана познато кон средината на месецот. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат