31 Мај, 2020
0.0186

ПО ВЕЛИГДЕН: Италија чекор по чекор ќе ги укинува блокадите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 08 Април, 2020

По Велигден Италија полека ќе се враќа во живот. 

Блокадата која беше воведена за запирање на ширењето на новиот коронавирус ќе биде укината во две фази.

Првиот чекор ќе биде постепеното започнување со производствени активности, а вториот, што се очекува да се случи на 4 мај, се однесува на измените во мерките за ограничување на движењето на жителите на таа земја.

Важно е да се избегне собирање луѓе за римокатолички Велигден на 12 април, проследено со Денот на ослободување на Италија, 25 април и Меѓународниот ден на трудот, 1 мај, за да се спречи ширењето на вирусот.

Првиот чекор по 13 април, се однесува на постепено започнување со производствени активности, а вториот од 4 мај се однесува на промена на мерките за движење во и надвор од изолација. 

Додека европските земји се прокупирани со мерките за стопирање на ширењето на вирусот, Нов Зеланд е земја која за брзо време успеа да има повеќе излечени од заразени. 

Можеби ќе ве интересира

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација