16 Јуни, 2019
0.0215

Почна втората фаза од откупот на тутунот

Објавено во: Агробизнис 15 Октомври, 2012

Од денеска на 36-те откупни пунктови во Велешко, Струмичко, Пелагониско и Повардарието, почна втората фаза од предвремениот откуп на тутунот. Оваа фаза ќе трае до крајот на месецот и треба да се откупат околу 3.000 тони тутун во кутии. Тутунарите во оваа фаза очекуваат тутунот да добие повисока цена за околу 20-тина денари, бидејќи ќе се откупуваат поквалитетните берби. Инаку во првата фаза која траеше од 20-ти до 30-ти септември се откупија 350 тони тутун по просечна цена од 150 денари за килограм. Проценките се дека годинешната реколта од тутунот ќе тежи над 22.000 тони.

Можеби ќе ве интересира

Сакал да биде професор, но работа нема и сега живее од нешто сосема друго

Сакал да биде професор, но работа нема и сега живее од нешто сосема друго

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

Цело село живее од производство на јагоди

Цело село живее од производство на јагоди

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот