19 Јануари, 2022
0.0236

ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ОМИКРОН: СЗО препорача два нови лекови за Ковид-19

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Јануари, 2022

Панелот на Светската здравствена организација (СЗО) во петокот препорача употреба на два лека - фармацевтската компанија Eli Lilly и GlaxoSmithKline и Vir Biotechnology - додавајќи нови опции за лекување на пациенти со Ковид-19 бидејќи варијантата на коронавирус омикрон брзо се шири.

Податоците на СЗО покажуваат дека омикрон, кој ја избегнува заштитата што ја обезбедуваат многу вакцини и терапии, е идентификуван во 149 земји. Брзо ја заменува делтата како доминантна варијанта во неколку држави, принудувајќи ги владите и научниците да ја зајакнат одбраната преку тестирање, инјекции и терапии.

Во четвртокот, комисијата силно го препорача Lilly's baricitinib, продаден под брендот Olumiant, за пациенти со тешка ковид-19 во комбинација со кортикостероиди, додека условно ја поддржува терапијата со антитела GSK-Vir за поблаги пациенти со најголем ризик од хоспитализација.

Досега, терапијата со моноклонални антитела GSK-Vir беше единствената што покажа ефикасност против омикрон во лабораториски тестови, додека слични третмани од Eli Lilly and Co и Regeneron Pharmaceuticals понудија помала заштита при ваквите тестови.

Експертите на СЗО забележаа дека ефективноста на третманот со моноклонални антитела - лабораториски произведени соединенија кои ја имитираат природната одбрана на телото - против новите варијанти како што е омикрон сè уште е неизвесна, и рекоа дека упатствата за оваа класа на лекови ќе бидат ажурирани кога ќе се дополнат податоците.

Упатствата на СЗО, објавени во Британскиот медицински журнал, исто така наведуваат дека доказите покажуваат дека баритиниб ја подобрува стапката на преживување и ја намалува потребата за респиратор, без забележано зголемување на негативните ефекти.

Француската медицинска добротворна организација Лекари без граници (MSF) ги поздрави упатствата на Обединетите нации и рече дека барицитиниб може да биде потенцијална алтернатива на тековните третмани со моноклонални антитела препорачани од СЗО, кои сè уште недостасуваат во многу земји со низок и среден приход.

Лекари без граници, исто така, рекоа дека владите мора да преземат чекори за да обезбедат патентните монополи да не го попречуваат пристапот до лекување.


Можеби ќе ве интересира

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона