21 Септември, 2023
0.0241

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Објавено во: Економија 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Илон Маск, извршниот директор на Tesla, SpaceX и Twitter, ја врати титулата најбогат човек на светот, надминувајќи го извршниот директор на француската луксузна модна куќа LVMH, Бернард Арно, според податоците на Bloomberg Billionaires Index објавени денеска.

Богатството на Маск се зголеми за 40,3 отсто оваа година на 192 милијарди долари, благодарение на 24 отсто зголемување на вредноста на Tesla, акциите на производителот на електрични автомобили во мај.

Во декември 2022 година, 51-годишниот Маск ја загуби титулата најбогат човек на светот од Арно (74), кој сега е на второто место со нето богатство од 187 милијарди долари.

Маск поседува речиси 14 проценти од акциите на Tesla и повеќе од 40 проценти од SpaceX, додека Arnault поседува речиси 60 проценти од „LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton“.

Трет на листата е основачот на Amazon Џеф Безос (59) со богатство од 144 милијарди долари.

Зголемувањето на богатството на Маск уследи по неговата клучна посета на Кина, која заврши во четвртокот.

За време на дводневната посета, американскиот милијардер се сретна со кинеските министри за надворешни работи, трговија и индустрија за да разговараат за развојот на Тесла. За време на неговата прва посета од 2020 година, тој се сретна и со клучниот снабдувач на батерии, Contemporary Amperex Technology, и посети фабрика за автомобили во Шангај.


Можеби ќе ве интересира

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Кои народи во ЕУ имаат најдолга работна недела?

Кои народи во ЕУ имаат најдолга работна недела?