05 Јуни, 2023
0.0237

ПОВТОРНО РАСТ НА ВРЕДНОСТА НА АКЦИИТЕ - Дали е прерано да се слави?

Објавено во: Економија 01 Април, 2023

Добивај вести на Viber

По бурната 2022 година, американските акции пораснаа во текот на првиот квартал од 2023 година како изненадувачки приказ на издржливост и покрај банкарската криза, распаѓањето на криптовалутите и неизвесноста за тоа што и претстои на економијата.

Сепак, ништо за перформансите на првиот квартал не беше линеарно. Широко-базиран S&P 500 бележи турбуленции низ целиот квартал, завршувајќи го јануари со висока нота пред да падне во февруари, повторно порасна во март и на крајот го заврши кварталот со раст од околу 7 отсто.

Технолошкиот Nasdaq забележа извонреден раст, зголемувајќи се за речиси 17 отсто во својата најдобра квартална добивка од четвртиот квартал на 2020 година. Тоа доаѓа по тешката 2022 година за технолошките акции, бидејќи инвеститорите бараа помалку ризични патишта за да ги избркаат турбуленциите од ФЕД кампања за зголемување на каматните стапки. Дау Џонс порасна за околу 0,4 проценти.

Цените на обврзниците пораснаа бидејќи инвеститорите се обложуваа дека Федералните резерви нема да ги зголемат стапките толку високи како што претходно се очекуваше поради банкарската криза. Американските трезори ја доживеаја својата најлоша година во 2022 година поради брзите и бесни зголемувања на стапките на ФЕД.

Неизвесното економско опкружување во изминатиот квартал го потресе и биткоинот. Дигиталното средство падна откако голем број контроверзии го погодија пазарот на криптовалути, вклучително и тужбата на Комисијата за тргување со фјучерси на стоки против Binance, во која се тврди дека ги прекршила американските закони за тргување и колапсот на крипто-пријателската банка Силвергејт.

Но, биткоинот се зголеми бидејќи инвеститорите побрзаа да најдат побезбедни алтернативи за банкарскиот систем.

Големите американски енергетски компании остварија рекордни профити во првиот квартал од 2023 година, придобивајќи се од порастот на цените на нафтата и гасот што следеше по руската инвазија на Украина. Но, цените на нафтата неодамна паднаа и го завршија кварталот надолу бидејќи банкарската криза ги поттикна стравувањата од продолжен стрес во финансискиот сектор и потенцијална рецесија.

Што е следно?

И покрај силните перформанси на првиот квартал, инвеститорите велат дека славењето на победа на ФЕД против инфлацијата би било прерано. Зголемените цени остануваат клучен фактор што ги движи пазарите и може да предизвика турбуленции напред, дури и ако тоа не е катаклизмично.

На почетокот на овој месец, колапсот на три финансиски институции - Силиконската долина банка, Сигначр банка и Кредит Свис - предизвика банкарски колапс што ги заплетка пазарите.

Меѓутоа, Волстрит во голема мера го отфрли сето тоа, со акциите кои ги повратија своите загуби - а потоа и некои - бидејќи инвеститорите почнаа да купуваат технолошки акции, поттикнувајќи го поширокиот пазар на акции. Акциите на Apple се зголемија за околу 27 отсто. Акциите на Мајкрософт се зголемија за околу 20 проценти.

Банката на федерални резерви, исто така, поттикна голем дел од наративот за последниот квартал: на почетокот на март, пазарите се подготвуваа за поголемо од очекуваното зголемување на стапката, откако претседателот на ФЕД, Џером Пауел, му рече на Конгресот дека очекува зголемувањето на каматните стапки да биде „повисоко од претходно предвиденото“. Таа вест ги потресе инвеститорите, при што сите три главни индекси драстично паднаа.

Но, на состанокот за монетарната политика на ФЕД во март, кој се случи само неколку дена по колапсот на SVB, централната банка рече дека ќе ги зголеми каматните стапки за само четвртина од поен во обид да го балансира тековниот ризик од оптоварување на банкарскиот сектор со калење инфлација.

„Едноставно не мислам дека ќе ја намалиме инфлацијата без да видиме болка на пазарот. Значи, за да се стабилизира, мислам дека прво веројатно треба да вратиме некои од овие собири“, рече Лиз Јанг, шеф на инвестициска стратегија во SoFi Technologies.

Скот Дуба, главен инвестициски директор во Prime Capital Investment Advisors, рече дека усвоил долгорочна перспектива за да ја чека нестабилноста и да го долови евентуалното закрепнување на пазарот.

„Ние сме во средината на овој експеримент за припитомување на инфлацијата“, рече Дуба. „Очекувајте го неочекуваното“.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините