10 Јули, 2020
0.0523

Позитивни на Ковид-19 денеска повторно над 100, од страв да не ги изгубат работните места кријат дека имаат позитивен во семејството

Објавено во: Македонија 04 Јуни, 2020

И денеска бројот на новозаразени со корона вирусот надминува 100. Изворите на Фактор велат дека дури 89 проценти се од албанската етничка заедница. 

Можно е бројот да е и повисок, бидејќи дел од резултатите на оние кои се тестирале во приватните лаборатории стигнуваат попладне. 

Ваквите високи бројки на позитивни на Ковид-19 во изминативе неколку дена се основната причина Владата да донесе одлука за претстојниов продолжен викенд повторно биде воведен полицискиот час во Скопје и уште неколку градови од вечерва од 21.00 до понеделник до 05.00 часот, а во останатите градови, граѓаните ќе имаат право да се движат секој ден од 05.00 до 16.00 часот. 

Инаку, според извори на Фактор, агрижувачка е состојбата во Штип, каде што луѓе поради страв да не ја изгубат работата, не кажуваат дека имаат позитивен на вирусот во најблиското семејство.


Можеби ќе ве интересира

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин