20 Февруари, 2019
0.3021
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Познат идентитетот на Македонецот кој местел натпревари на најелитните фудбалски клубови во Белгија

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2018

Медиумите од регионот пренесуваат дека извесен Драган Силјаноски е единствениот Македонец во скандалот кој го тресе белгискиот фудбал со местење на резултати на најелитните клубови од таа земја.

станува збор за 44-годишен поранешен фудбалер кој како дефанзивец настапувал за Слога Југомагнат, а потоа започнал интернационална кариера во Белгија како играч на Ројал Антверп.

Тој се сомничи дека перел пари во соработка со криминалната организација одговорна за хаосот во Белгија. Хрватските весници пишуваат дека Силјаноски му бил менаџер на тренерот на шампионот Бриж - Хрватот Иван Леко, кој, исто така, беше приведен, па пуштен по една ноќ во притвор. 

Во акцијата во Белгија, Франција, Кипар, Србија и Македонија се испитуваат членови на управи на фудбалските клубови, менаџери на играчи, адвокати, сметководители, златари и новинари. 

Центарот на истрагата се случува во Белгија, каде дури осум клубови од првата лига се сомничат за местење.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери