15 Август, 2020
0.0195

Познато е колку време коронавирусот останува во вода

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 01 Август, 2020

Научниците открија колку време коронавирусот останува во водата. 

Експерти од Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија Вектор направија истражување за способностите на коронавирусот да живее во вода.

Околу 99,9 отсто од честичките умираат на собна температура на водата за 72 часа. 

Времето на деактивирање на новиот коронавирус директно зависи од температурата на водата.

Докажано е дека вирусот во солена вода не се размножува, но може да живее. 

Во вода на собна температура 90 отсто од вирусот умира за едно деноноќие, а 99,9 проценти за 72 часа. 

Топлата вода доведува до негова потполна деконтаминација и истребување, а во вода со хлор коронавирусот потполно губи способност за одржување.

Со растот на температурата на водата, бројот на живи вирусни честички значајно се намалува, се вели во соопштението.

Русите веќе почнаа да применуваат вакцина, односно неа ја примија најбогатите во земјата. 

Во светот сега има скоро 18 милиони инфицирани луѓе од опасниот вирус. 

Можеби ќе ве интересира

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

СДСМ: Се работи на хармонизација на програмите и кадровските решенија со ДУИ

СДСМ: Се работи на хармонизација на програмите и кадровските решенија со ДУИ

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

„Медена земја“ денеска на турската национална телевизија

„Медена земја“ денеска на турската национална телевизија