14 Април, 2024
0.0254

„ПРАШАЊЕ Е ШТО ВИДЕЛО БРАТЧЕТО НА ДАНКА“ - стручњаците за случајот велат дека треба да се испита и постарото дете

Објавено во: Балкан 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Денеска е деветти ден од потрагата по Данка Илиќ (2), кој исчезна во Бањско поле кај Бор. Полицијата се уште постојано ја чешла секоја педа од местото каде последен пат е видено девојчето. Видеото кое се појави во јавноста и за кое постои сомнеж дека е на исчезнатата Данка Илиќ во целиот случај ја вклучи виенската полиција.

Професорот Душан Кецкаревиќ, форензичар, утринава, зборувајќи за случајот со исчезнатата Данка Илиќ, изјави дека во целиот случај има многу непознати, дека сите се осомничени од самиот почеток и дека е многу важно да се види што улогата на постариот брат на исчезнатото девојче е, кој ден, исто така, бил на местото на исчезнувањето.

Во моментот кога исчезна девојчето, мајката Ивана Илиќ била на местото на исчезнувањето со нејзиниот постар син, за кого вели дека не го видела од кобниот ден, пренесуваат медиумите. Според професорот, прашање е дали синот забележал нешто со оглед на тоа што бил на лице место.

-Тоа се многу опипливи работи, се работи за малолетно дете, многу мала возраст, вклучени се социјални служби и психолози. Сега треба да добиеме некои информации без дополнително да го трауматизираме детето. Прашање е дали тоа дете забележало нешто во конкретниот случај. Детето секако забележува, но овде нема индикации за присуство на друго лице во околината, дека нешто чудно се случувало, дека се слуша некој звук, нешто што би укажало на начинот на дејствување, односно методот. на извршување на ова дело - вели Кецкаревиќ и додава:

- Прашање е што можеби знае и што видел братот, без разлика што се се случило толку брзо откако мајката заминала да му даде вода на постарото дете. Прашањето е дали знае нешто. Немате никакви индикации за присуство на друго лице овде... - вели Кецкаревиќ за „Прва ТВ“.

Треба да се тестира и постаро дете

Од друга страна, психологот Радмила Вулиќ Бојовиќ во „Јутро на Блиц“ напомена дека во истрагата треба да се вклучи и постаро дете.

- Не смееме да заборавиме дека во тоа време имаше и постаро дете. Верувам дека истражните органи некако му обрнале внимание. Верувам дека истражните органи знаат што прават и имаат план, но мислам дека и постарото дете треба да биде дел од некоја истрага што навистина се случило. Сите опции се уште се отворени - вели Радмила Вујовиќ Бојовиќ.

Системот „Најди ме“ е активиран за прв пат

Потсетуваме, двегодишната Данка Илиќ исчезна во вторникот, околу 13 часот и 45 минути, во Бањско поле кај Бор. Во моментот на исчезнувањето девојката носела виолетови панталони, јакна во зелена маслинесто боја, а косата и била врзана во опавче.

Девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри. Поради нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?