21 Октомври, 2021
0.0217

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Обучувач алармира дека е можна злоупотреба на локалните избори бидејќи ДИК ќе им дозволи да гласаат на оние на кои нема да им се совпадне отпечатокот од прст

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2021

Мирослав Драганов, обучувач, преку својот фејсбук профил, алармира, како што вели, за потенцијална голема злоупотреба на локалните избори што ќе се одржат во недела. 

„ДИК одлучи да им дозволи регуларно да гласаат на сите оние избирачи на кои на денот на изборите отпечатокот од прст (на новиот уред кој ќе се користи на изборниот ден) нема да им се совпадне со личната карта/пасошот т.е. со отпечатокот од прст што соодветниот избирач го оставил во МВР при вадењето на неговите документи за лична идентификација (!?)

Навистина не знам која е позадината за оваа одлука, но она што го знам е дека во ваквите случаи и логично, а и законски е (!!! согласно член 108 став 6 од Изборниот законик) на таквите избирачи да не им се дозволи веднаш да гласаат туку да им се овозможи заштита на избирачкото право преку поднесување приговор и испитување на случајот во тие два часа, па доколку е во ред, тогаш ДИК да му дозволи на таквиот избирач да гласа и да си го оствари своето избирачко право, а доколку не е во ред, тогаш за тоа да поведе соодветна постапка против таквиот избирач.

Ваквиот начин на поднесување приговор е предвиден и за секој оној на кој Уредот ќе му покаже дека веќе гласал, па оттука не знам зошто им се дава право да гласаат на сите оние на кои не им се совпаѓаат отпечатоците???“, пишува на фејсбук Мирослав Драганов.

Според него, ДИК има уште четири дена да ја спречи оваа потенцијална голема злоупотреба наместо непотребно да го усложнува ракувањето со Уредот во оние етапи во кои е тотално небитно и нерелевантно!

Драганов вели дека ова го кажува бидејќи одржалв 21 обука изминативе денови за ракување со Уредот и, каско што потенцира, е добро упатен во проблемите кои може да настанат на терен во недела на изборниот ден.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски