19 Август, 2018
0.3173
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Побрзајте, ќе ја снема црвената пиперка за ајвар!

Објавено во: Агробизнис 04 Октомври, 2012

  Во струмичкиот регион на големо се бере црвената пиперка позната како “куртовска капија”. Земјоделците велат дека бербата е при крај, но оваа година сушата ги  преполовила приносите. -Јас имам 18 декари со црвена пиперка и поради сушата соберам околу 30 тони, што во нормални години не се случувало. Да не беше сушата родот ќе беше поголем, бидејќи од овие површини може да се соберат од 50 до 60 тони црвена пиперка.Откупувачи има, но како и секоја година така и оваа постојано гледат како да ја намалат цената, вели Данаил Паланков, производител на црвена пиперка од Струмица Црвената пиперка од  прва класа во картон сега се откупува по 18 денари за килограм, а за  втора класа откупувачите нудат 13 денари за килограм. Земјоделците велат дека со вакви откупни цени едвај ги покриваат основните трошоци. Според нивните пресметки откупната цена со намалените приноси и зголемените цени на репроматеријали, треба да биде 30 денари за килограм, за производството да им биде рентабилно.  

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи