19 Април, 2019
0.0192

Прилеп во шок, Трескавец повторно во пламен, штетите допрва ќе се утврдуваат

Објавено во: Мои пари 04 Февруари, 2013

Во силниот пожар кој денеска околу 14 часот го зафати прилепскиот манастирот  Трескавец целосно изгореа конаците. Спасена е црквата Пресвета Богордицица, изградена пред 7оо години и трпезаријата, но се претпоставува дека штетите се огромни, со оглед на историската и културната вредност на објектот. Од Центарот за управување со кризи потврдија дека пожарот е под контрола, а граѓаните и противпожарните единици остануваат да дежураат во манастирот. Во 17 часот трите армиски хеликоптери се повлекоа од теренот околу манастирскиот комплекс Трескавец. Покрај нив, со огнената стихија се бореа  прилепската противпожарна единица, едно возило од битолската противпожарна единица, како и возилата од јавните претпријатија. Исто така на апелот на Центарот за управување со кризи за помош се одзвале 200 Прилепчани и жители на околните места. „Тажна е сликата на Трескавец. Првичните сознанија се дека пожарот се појавил во гостинска соба. Во моментот на избувнувањето на огнот биле само монахот и уште едно лице, а претходните денови имало и други посетители“, изјави епископот Климент. Почна мобилизација на институциите 

Поради пожарот во  Трескавец, прилепскиот градоначалникот Марјан Ристески кој го посети опожарениот објект за утре од 11 часот свикаа итна вонредна седница на Економскиот совет. За во 12 часот пак е закажана вонредна седница на Советот на општината.

И Министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска попладнево пристигна во Прилеп.

„Сакам да изразам огромно жалење за овој денешен немил настан кој се случи на манастирскиот комплекс Трескавец. Изгореа конаците, но значајно е тоа што се сочуваа црквата која датира од 13. век и трпезаријата од 14 век“, министерката која вети дека итно ќе се направи план за да се обнови манастирот, а информираше и дека во моментов стручните лица од прилепскиот Завод и музеј вршат увид на лице место. „Утре ќе доставиме целокупна информација до Владата. Ќе има акциски план за брза санација и реконструкција на опожарениот дел. Веднаш ќе се изработи проект и преку надлежните институции веднаш ќе пристапиме да извршиме брза санација и реконструкција за да се вратат автентичноста и сјајот на конаците што изгореа“, изјави Канческа-Милеска. И пред 23 години, се случи истото!  До манастирот Трескавец се уште е тешко да се стигне иако неодамна е започната изградба на пат. Според Центарот за управување со кризи пожарот во 14 часот и шест минути го пријавил монахот во манастирот, но се уште не се знае како избувнал и од кои причини.Огнената стихија многу брзо почанала да се шири. Истото се случи и пред 23 години, односно на 9 јануари 1990 година кога целосно изгореа конаците. Благодарение на донации од цела Македониј и од дијаспората, како и на ангажираноста на локалното население, Трескавец повторно беше изграден. Трескавец е еден од најголемите манастирски комплекси во Македонија и светски познат споменик на културата. Сместен е на десетина километри од Прилеп, на падините под Златоврв, а гледа на околните планини Баба, Бабуна и Кајмакчалан, како и над Пелагонија.

Се верува дека е изграден во XII век, односно XIII век. Неговата разновидна архитектура укажува на разни обновувања и уривања. Во црквата се зачувани значајни византиски фрески.

Во манастирот често доаѓаат туристи и планинари. Најпосетуван е за празникот Богородица - 28 август кога во манастирот се собираат голем број Варошани и Прилепчани да го прослават празникот.

Ј.Ј.

Можеби ќе ве интересира

Богата унгарска книжевна литература на Саемот на книгата

Богата унгарска книжевна литература на Саемот на книгата

Можност за плаќање учество на Real Madrid Clinic фудбалскиот камп за деца преку ИутеКредит

Можност за плаќање учество на Real Madrid Clinic фудбалскиот камп за деца преку ИутеКредит

НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

Фондацијата Отворено општество–Македонија и Генералниот секретаријат на Владата потпишаа Меморандум за соработка

Фондацијата Отворено општество–Македонија и Генералниот секретаријат на Владата потпишаа Меморандум за соработка

„УНИБанка” одбележа 15 години во Гостивар

„УНИБанка” одбележа 15 години во Гостивар

Без вода денеска овие скопски улици

Без вода денеска овие скопски улици

Промовирана книгата „Аутопсија на љубовта“ од Moџо Килингтон, во издание на „Арс Ламина“

Промовирана книгата „Аутопсија на љубовта“ од Moџо Килингтон, во издание на „Арс Ламина“

ПроКредит Банка со нов продукт - Кредит со осигурени побарувања како обезбедување

ПроКредит Банка со нов продукт - Кредит со осигурени побарувања како обезбедување

Нови лабораторски анализи на сметка на Фондот за здравствено осигурување

Нови лабораторски анализи на сметка на Фондот за здравствено осигурување