27 Мај, 2024
0.1882

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

Објавено во: Свет 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Британските медиуми дојдоа до документи во кои војводата од Сасекс неодамна ја ажурираше својата резиденција, истакнувајќи ги САД како нов дом на војвотката и него.

Како што открива Page Six, принцот Хари (39) првпат ги навел Соединетите држави како негова примарна резиденција откако тој и неговата сопруга Меган Маркл (42) ги прекинале сите врски со кралското семејство и го напуштиле Обединетото Кралство во 2020 година. На овој начин се стави крај на долгогодишните шпекулации за судбината на бегалците членови на кралскиот двор, а подметнато е помирувањето на принцот од Велс Вилијам (41) и неговиот брат Хари поради тешкиот период што ја потресува монархијата. уште поголем прашалник.

Имено, Дејли Мејл дошол до документи во кои војводата од Сасекс неодамна ја ажурирал својата резиденција, истакнувајќи ги САД како нов дом на војвотката и него. Документите се издадени од компанијата „Travalyst Limited“ по повод иницијативата за еколошки одржливо патување, а во нив датумот на промена на живеалиштето е 29.06.2023 година.

Хари и Меган официјално се иселиле од нивната резиденција во Обединетото Кралство на 28 јуни, околу три месеци откако таткото на Хари, кралот Чарлс III, ги иселил од имотот наречен Фрогмор Котиџ. Наследникот на кралицата Елизабета се решил на ваков чекор по објавувањето на мемоарите „Спар“, во кои неговиот син ја обвини Камила, сопругата на Чарлс, дека на медиумите им продава приказни за Маркл.

Иако сè уште не е познато дали откажувањето од британската резиденција ќе влијае на некоја од титулите на Хари, се претпоставува дека тој и неговиот татко ќе разговараат за тоа следниот месец, кога е најавено враќањето на принцот на островот за одржување на Invictus. Игри спортски настан на кој треба да учествува.

И покрај законската промена, војводата од Сасекс сè уште ја наведе Британија како свој дом на крајот на 2023 година и го оправда своето заминување во Северна Америка од безбедносни причини: - Обединетото Кралство е од огромно значење како наследство на моите деца и место каде што сакам. да се чувствуваат како дома во иста мера како и во САД каде што живеат во моментов – истакна Хари во писмената изјава што ја прочита пред судот во Лондон каде побара полициска заштита.

Вечерњи.хр

Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби