22 Април, 2018
0.1362

Продолжува масовното затворање на продавници во САД

Објавено во: Финансии 14 Јули, 2017

Компанијата „Sears Holdings“ продолжува со затворање на продавници, а во петокот издале соопштение за затворање на уште 35 продавници Kmart, и 8 продавници Sears, пишува  USA Today.

Неволјите во трговскиот синџир предизвикале неколку рунди затворање на продавници во текот на оваа година и тоа вупно 300 продавници. Иако култниот американски синџир на стоковни куќи има продавници на повеќе од илјада локации, Sears попушти под притисокот на онлајн конкуренцијата откако што против нив не успеа да се бори со традиционалната трговија.

„Долга низа години се боревме да ја вратиме непрофитабилната трговија на конкурентската позиција и да ги сочуваме работните места, и како резултат на тоа моравме да ги апсорбираме загубите во целиот процес, рекол директорот на Sears Еди Ламперт, додавајќи дека одлуките за затворање не биле лесни.

Sears е еден од многуте малопродажни гиганти кој се обидува да го најде своето засолниште и да преживее во опкружување кое е ориентирано на онлајн купување.

Трговскиот синџир J.C. Penney најави затворање на своите продавници на 138 локации што ќе значи откази за 6 илјади вработени, а синџирот Macy’s има во план да затвори 68 од нив. Трговскиот синџир за електронска опрема, Radio Shack, два пати во последните две години бараше заштита од банкрот, а многу други синџири се во процес на затворање на продажните простори.

Во март од Sears објавиле дека е тешко извесно нивно преживување, но стратегијата на намалување на трошоци наголемо ќе ја подобрат шансата.

Ламперт во петокот објави дека компанијата ќе отвори неколку мали продавници, но не ја изнел поедичноста на планот. Фирмата е близу до тоа да ја исполни целта на заштеда од 1.25 милијарди долари низ намалување на трошоци што вклучува затворање на трговија и отпуштања.

На фирмата и е овозможен кредит во износ од 500 милиони долари, и тие продале повеќе имто во вредност поголема од 200 милиони долари, што ќе овозможи отплата на дел од долгот и ќе ја генерира ликвидноста на фирмата, а од продажбата на својата трговска марка Craftsman собрале дополнителни 900 милиони долари.

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници