26 Јануари, 2021
0.0325

Професорот Трајковски пресмета: Поради стекнатиот имунитет кај можеби една третина од населението, не очекувам некое наредно големо избувнување

Објавено во: Македонија 27 Ноември, 2020

Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој сиот изминат период прави пресметки за тоа како се движи епидемиолошката крива, во неговата синоќешна објава на Фејсбук пишува дека имаме добра вест, бидејќи повеќе нема да се движиме кон влошување. Во периодот што следи, како што напоменува, не се очекува зголемување на средниот број на новозаразени, ниту пак зголемување на средниот број на починати лица од корона вирусот. Сепак, споредн него, бидејќи станува збор за нова болест, со која сé уште не сме поминале еден полн годишен циклус, не се знае дали во јануари ќе има влошување под влијание на климатскиот, т.е. сезонскиот фактор.

-Токму затоа сметам дека не треба лежерно да чекаме бројките да се намалуваат по природен пат (со прележување и природна имунизација на популацијата), туку бројките итно да се соборат со еден краткотраен тотален локдаун, после што би продолжиле со сегашните мерки, за кои што гледаме дека се доволни за одржување на приближно константно ниво, порачува во објавата професорот Трајковски.
Во продолжение е целосната негова објава: 


Можеби ќе ве интересира

Има 21 починат и 444 нови заразени со коронавирусот

Има 21 починат и 444 нови заразени со коронавирусот

Милошоски бара оној кој извршил родово насилство врз жена да не може да биде пратеник, градоначалник, министер

Милошоски бара оној кој извршил родово насилство врз жена да не може да биде пратеник, градоначалник, министер

Македонија повторно се стресе

Македонија повторно се стресе

БЛАГОДАРАНОСТ ОД МАКАРСКА ДО КАВАДАРЦИ: Mитко Јанчев е горд што помогнале на пријателите во Хрватска

БЛАГОДАРАНОСТ ОД МАКАРСКА ДО КАВАДАРЦИ: Mитко Јанчев е горд што помогнале на пријателите во Хрватска

ДСЗИ констатира нерегистрирана гинеколошка ординација во домот на д-р Мухамед Асани и му ја забрани дејноста во ординацијата

ДСЗИ констатира нерегистрирана гинеколошка ординација во домот на д-р Мухамед Асани и му ја забрани дејноста во ординацијата

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца поради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца поради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле