04 Април, 2020
0.0246

ПРОГНОЗА ЗА „ЦРНОТО ЗЛАТО“: Годинава ќе се продава за 10 долари за барел?

Објавено во: Економија, Корона Вирус 26 Март, 2020

Барел нафта може да падне на 10 долари. 

Ваквата прогноза се однесува за оваа година. 

Американската ВТИ нафта поевтини за 30 центи и сега барел нафта од овој тип се тргува за 24,19 долари.

Цената на северноморската нафта од типот Брент поевтини за 0,5 отсто и еден барел се продава  по цена од 27,26 долари.

Светот наскоро може да остане без простор за складирање на дополнителнаta нафта, затоа што Саудиска Арабија се подготвува да го зголеми производството.

Глобалната цена на нафтата се намали на 25 американски долари за барел минатата недела. 

Војната во цената на нафтата се очекува да го зголеми светското производство на нафта за повеќе од 2,5 милиони барели нафта на ден. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Јавните претпријатија започнаа со уплаќање на добивките кон буџетот

Јавните претпријатија започнаа со уплаќање на добивките кон буџетот

АЗЕСКИ НА ЖЕШКА ЛИНИЈА СО КОЛЕГИТЕ ОД РЕГИОНОТ - мора да се отворат транспортните коридори и да стигнат суровините

АЗЕСКИ НА ЖЕШКА ЛИНИЈА СО КОЛЕГИТЕ ОД РЕГИОНОТ - мора да се отворат транспортните коридори и да стигнат суровините

Пауновски: Во Битола запечатени повеќе од 40 кафемати

Пауновски: Во Битола запечатени повеќе од 40 кафемати

Заев објасни што е тоа „чекич и денс“

Заев објасни што е тоа „чекич и денс“

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи

По колкава награда добија Чифлиганец, Етеми, Таки Фити..

По колкава награда добија Чифлиганец, Етеми, Таки Фити..