14 Јули, 2020
0.0396

ПРОМОВИРААТ БЕЗБЕДНО ПАТУВАЊЕ: Aко се заразите ќе добиете 3.000 долари

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јуни, 2020

Доколку патувате во Узбекистан и се заразите од коронавирусот, ќе добиете парична помош. 

Сумата 3.000 долари би требало да ги покрие трошоците за лекување. 

Во Узбекистан се уверени дека странските туристи нема да се заразат со коронавирусот во текот на нивната посета на земјата.

Земјата, во која живеат над 33 милиони луѓе, има само 19 смртни случаи поврзани со коронавирусот. 

Државата најави кампања за гарантирано безбедно патување во чии рамки странските туристи ќе добијат 3.000 долари отштета доколку се заразат со коронавирусот додека патуваат во Узбекистан. 

Претседателот на Узбекистан, Шавкат Мирзиев, ја потпишал уредбата за кампањата оваа недела.

Границите на Узбекистан засега се отворени за земји со мал ризик, како Кина, Израел, Јапонија и Јужна Кореја. Патниците од Европа треба да поминат 14 дена во карантин по пристигнувањето.

Земјите се трудат на различни начини да го амортизираат ударот на пандемијата.

Во Италија, хотели нудат гратис ноќевање, а Јапонија покрива дел од трошоците за патување. 

Можеби ќе ве интересира

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина