12 Јули, 2020
0.0454

САД: Болниците плаќаат повеќе ако пациентите заведени со Ковид -19 се на вентилација

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јуни, 2020

Болниците плаќаат повеќе ако пациентите кои се заведени како Ковид-19 се на вентилација, објави usatoday

Сенаторот Скот Јенсен, Р-Мин., лекар во Минесота беше интервјуиран на 8 април на „Фокс њуз“ и тврдеше дека болниците добиваат повеќе пари доколку пациентите се заведени како Ковид -19 и добиваат три пати повеќе пари ако им треба вентилатор.

Тврдењето беше објавено на 9 април од страна на „Спектатор“, конзервативно списание. WorldNetDaily го сподели на 10 април и потоа е споделено на социјалните медиуми во средината на април.

„Како може некој да не верува дека со зголемувањето на бројот на смртни случаи на Ковид-19 може да се создадат услови државите да добијат поголем дел од федералните пари. Веќе некои држави се жалат дека не се доволни парите затоа што имаат значителна попропорционална смртност на Ковид-19“, вели тој. 

На 19 април, тој го засили тврдењето преку видео на својата страница на Фејсбук.

Тој објасни дека ако е дијагностицирана директна пневмонија тогаш паушалната сума е 5.000 долари, а за Ковид -19 е 13.000 долари. 

Ако пациентот заврши на вентилатор, оваа сума достигнува 39.000 долари. 

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот