15 Април, 2021
0.0360

ПРВА ДОЗА АСТРАЗЕНЕКА, ВТОРА ДОЗА СПУТНИК V: Руската вакцина е најслична на АстраЗенека, вели професорот Пановски

Објавено во: Македонија 07 Април, 2021

Овие денови се очекува Европската агенција за лекови (ЕМА) да се произнесе во врска со тоа дали ќе продолжи имунизацијата со вакцината од британско-шведскиот производител, АстраЗенека, или употребата ќе биде стопирана. Во текот на вчерашниот ден, шефот на одделот за вакцини во ЕМА, Марко Кавалери, потврди дека случаите на згрутчување на крвта кај исклучително мал процент граѓани од повеќе земји се поврзуваат со примената вакцина, но дополнително, како што рече, ќе треба да се утврди зошто е тоа така, па ќе го соопштат нивниот став.

Истовремено, Окфорд соопшти дека е запрена и употребата на клиничките испитувања на АстраЗенека кај децата и возрасните во очекување на нови информации од ЕМА.

Дел од граѓаните во Македонија, кои масовно се вакцинираа во Србија пред речиси две недели се интересираат дали ќе бидат ревакцинирани во земјава и дали втората доза ќе биде од АстраЗенека.

Министерот за здравство, Венко Филипче, во оваа насока, вчера појасни дека ги чекаат списоците од српското министерство за здравство на сите оние кои таму ја примија првата доза и дека тука ќе бидат ревакцинирани согласно препораките. Доколку ЕМА дозволи и понатаму употреба на АстраЗенека, тие со вакцината од британско-шведскста фармацевтска компанија, втората доза ќе ја примат тука.

По појавата на коагулација на крвта по примена прва доза од АстраЗенека, дел од земјите ја времено ја запреа употребата и ревакцинираат со друга вакцина против корона вирусот. Во однос на ова прашање, во изјава за Фактор, микробиологот Никола Пановски вели дека додека помине потребниот интервал од три месеци за ревакцинација, најверојатно ЕМА ќе остане на ставот дека вакцината е безбедна и дека имунизацијата може да продолжи.

-Јас верувам дека ќе биде така, но доколку Европската агенција за лекови сепак реши да ја запре употребата на АстраЗенека, најсоодветна вакцина за да се ревакцинираат оние кои веќе примиле една доза од АстраЗенека е руската вакцина, односно Спутни V. Овие две вакцини се премногу слични и не би имало никаков проблем, вели професорот Пановски.

И претходно, низа студии во клиничките испитувања покажаа дека по примени две дози од различни вакцини се создава силен имунолошки одговор на корона вирусот.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

Груби: Несреќни изјави од челници на државни институции за рамковните вработувања

Груби: Несреќни изјави од челници на државни институции за рамковните вработувања