27 Октомври, 2020
0.0341

Прво посебен протокол, па на кино и театар во Македонија

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Јасмина Никуљска, советникот во кабинетот на новата министерка за култура Ирена Стефоска, реле дека институциите како театрите, кината и оперските и балетски претстави кои вчера на влaадина седница добија дозвола да започнат со работа, нема да може да ги отворат вратите за посетителите се додека не изготват посебни протоколи.

- Општиот протокол за работа на театрите, кината и центрите за култура е донесен вчера од страна на Владата. Од вчера може да почне со работа секоја институција, но секоја од нив посебно треба да изготви свој протокол согласно капацитетите, но тој да биде усогласен со општиот кој што вчера беше донесен. Вие ќе ги видите тие протоколи и таму се вели дека не повеќе од 30 отсто од капацитетите може да бидат искористени. Кога институциите ќе ги изготват посебните протоколи, ќе може да почнат со работа, рече Никуљска, одговарајќи на новинарско прашање.

Таа посебно нагласи дека филтрите на клима-уредите ќе мора да бидат задолжително чисти во овие институции, односно затворени објекти.

- Кога зборувавме за протоколите ни беше кажано дека ќе има посебна инспекција која ќе проверува дали се чисти филтрите на клима-уредите и без тоа нема да може да работат, напомена Никуљска.

Во однос на работата на кината, театрите, оперските претстави, балетските претстави, другите манифестации со филмски проекции, мултимедиумските проекти, фестивалите и други манифестации од дејноста на културата, Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести согласно кое за овие дејности ќе важи веќе донесениот Протокол за организирање на настани.

Можеби ќе ве интересира

Последен ден како пратеници, координаторот ги испрати Лукаревска и Зекири

Последен ден како пратеници, координаторот ги испрати Лукаревска и Зекири

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

РЕШЕНИЕ НЕ СЕ НАЈДЕ: Операторите ги гасат сите странски и домашни програми

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Мила Царовска: Актуелниот модел на настава останува до крајот на учебната година

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски