03 Октомври, 2023
0.0235

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со мајките на руските војници кои се борат во Украина. Средбата се одржа на барање на мајките, а Путин ги потсетува да не веруваат во се што ќе видат на телевизија и интернет. 

„Не жалам што ја почнав војната во Украина, но сакам да знаете дека ја делам болката со оние кои ги изгубиле своите синови“, рече Путин.

Русија последен пат јавно ги обелодени своите загуби на 21-ви септември, кога министерот за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека се убиени 5.937 руски војници. Војната во Украина трае 275 дена. 

Руската армија продолжува да ја уништува енергетската инфраструктура низ цела Украина. Властите во Киев велат дека околу 50 проценти од енергетската инфраструкура има претрпепено некако оштетување. 

„Мора да продолжиме да се држиме вака и во иднина. Во единство и меѓусебно помагање“, порача украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Во вчерашното руско гранатирање на украинскиот град Херсон загинаа 10 цивили, а 54 беа ранети. 

Путин рече дека не е потребно дополнително регрутирање војници во рамки на делумната мобилизација, пренесува РИА Новости. Гувернерот на југоисточната украинска област Херсон, Јарослав Јанушевич денеска изјави дека „поради постојаното гранатирање“ биле евакуирани пациентите од неколку болници.

Можеби ќе ве интересира

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)