01 Декември, 2020
0.0249

ПУТИН СЕ ПОЖАЛИ: Имаат проблеми при производство на вакцината против коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Октомври, 2020

Русите се соочуваат со проблеми при производство на вакцина против коронавирусот. 

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја се соочува со предизвици во производството на вакцини против Ковид-19, поради недостиг на потребната опрема. 

Сепак, се надева дека масовните вакцинации ќе започнат до крајот на годината.

Експериментална вакцина Спутник V се тестира на 40.000 луѓе во Москва. Веќе започнале да ги вакцинираат работниците од првата линија на одбраната од коронавирус. Претходните проценки на руските власти за производство на 30 милиони дози на вакцината се намалени на нешто повеќе од два милиони.

Москва има за цел да произведе 300 000 дози вакцина овој месец, 800 000 во ноември и уште 1,5 милиони во декември

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона