25 Февруари, 2024
0.0262

Раст на индексот на светските пазари: Индексот S&P 500 достигна ново рекордно ниво

Објавено во: Финансии 11 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

На Волстрит минатата недела индексот S&P 500 достигна ново рекордно високо ниво, благодарение на добрите деловни резултати на американските компании, додека на европските берзи се тргува повнимателно.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела зајакна 0,04 отсто, на 38.671 поен, додека S&P 500 порасна за 1,4 отсто, на 5.026 поени, а индексот Nasdaq порасна за 2,3 отсто, на 15.990 поени.

Така, индексите пораснаа петта недела по ред, при што S&P 500 и Dow Jones достигнаа нови рекордни нивоа, додека Nasdaq е на само 0,4 отсто од највисокото ниво во историјата. Ова е благодарение на подобрите од очекуваните квартални деловни резултати на компаниите.

Досега, околу две третини од компаниите во индексот S&P 500 пријавиле за својот бизнис во последниот квартал од минатата година, при што околу 81 отсто од нив ги надминале очекувањата на аналитичарите во однос на заработката. Според тоа, сега се проценува дека во тој квартал заработката на компанијата се зголемила за околу 9 отсто, додека пред еден месец се очекуваше раст од 4,7 отсто.

Меѓу најголемите добитници минатата недела беа акциите на технолошките компании, благодарение на оптимизмот на инвеститорите во однос на развојот на вештачката интелигенција. Макроекономските податоци покажаа, од друга страна, дека американската економија сè уште бележи постојан раст и дека пазарот на трудот е сè уште силен.

Тоа значи дека потрошувачката би можела да продолжи да расте, а инфлацијата да остане на покачени нивоа, па челниците на американската централна банка велат дека нема причина да се брза со намалување на каматните стапки. Затоа, надежите на инвеститорите дека ФЕД веќе во март ќе го започне процесот на намалување на каматните стапки целосно избледеа.

За разлика од најголемата светска берза, на европските берзи минатата недела се тргуваше повнимателно. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,6 отсто, на 7.572 поени, додека франкфуртски DAX зајакна 0,1 отсто, на 16.926 поени, а париски CAC 0,7 отсто, на 7.647 поени.

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?