05 Јуни, 2023
0.0237

РЕДИЦИ ВО КАЛИФОРНИЈА - Поради пропаѓањето на банката, граѓаните се во паника дека ќе ги загубат заштедите!

Објавено во: Економија, Свет 12 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Веста дека пропаднала банката во Силиконската долина во САД, која на крајот на минатата година имаше вредност на имотот од дури 209 милијарди долари може да предизвика криза во тамошниот финансиски сектор. 

По објавувањето на оваа вест, десетици граѓани се упатија кон филијалите и застанаа во ред да ги подигнат парите. Според Дејли Мејл, десетици луѓе се наредени во Калифорнија за да ги подигнат своите пари, заштеди и да ги затворат сметките во пропаднатата банка.

Инаку, пропаднатата банка беше омилена институција за винарите од Калифорнија кои чуваа пари и земаа заеми во неа за да го финансираат својот бизнис, пренесува „Курир.рс“.

Одделот за финансиска заштита и иновации во Калифорнија ја затвори банката во петокот откако штедачите, загрижени за финансиската состојба на заемодавачот, побрзаа да ги повлечат своите депозити. Бесконечното дводневно банкарско трчање ги заслепуваше присутните и ги запрепасти пазарите, бришејќи повеќе од 100 милијарди долари пазарна вредност за американските банки.

До петокот вечерта, илјадници винарии во Северна Калифорнија ги најдоа своите сметки целосно замрзнати без јасна временска рамка за тоа кога ќе можат да пристапат до нивните средства.


Банката, основана во Сан Франциско во 1985 година, има 80 филијали во 11 држави низ целата земја - најмногу на западниот и источниот брег. Главната разлика меѓу двете банки е тоа што долгот на Силиконската долина банка беше во хартии од вредност, додека долгот на Првата република банка беше во заеми.

First Republic и Silicon Valley Bank во голема мера се потпираат на депозити од клиенти: во First Republic, богати поединци и во Silicon Valley Bank, технолошки стартапи и инвеститори за ризичен капитал.

Со зголемувањето на каматните стапки, клиентите на банката First Republic имаат многу други места за чување готовина и можеби бараат да се повлечат.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, во саботата изјави дека разговара со Белата куќа за да помогне „да се стабилизира ситуацијата што е можно побрзо, да се заштитат работните места, егзистенцијата на луѓето и целиот екосистем на иновации што служеше како столб на американската економија“.

Американските клиенти со помалку од 250.000 долари во банката можат да сметаат на осигурување обезбедено од Федералната корпорација за осигурување на депозити. Регулаторите се обидуваат да најдат купувач за банката со надеж дека клиентите со повеќе од тоа можат да заздрават.


Федералната корпорација за осигурување на депозити (FDIC) ги заплени средствата на SVB во саботата, откако штедачите - главно технолошки работници и почетни компании - започнаа брзање во банката по шокантната најава за загуба од 1,8 милијарди долари.

„Ова е огромно разочарување“, рече винарот Јасмин Хирш, генерален директор на лозјата Хирш во округот Сонома во Калифорнија.

Хиршер рече дека очекува нејзиниот бизнис да биде добар. Но, таа се грижи за пошироките ефекти за помалите лозари кои бараат кредитни линии за садење нови лози.

„Тие навистина го разбираат бизнисот со вино“, рече Хиршер.

„Исчезнувањето на оваа банка, како еден од најважните доверители, апсолутно ќе се одрази на винската индустрија, особено во средина каде каматите се зголемени.

Банката имаше единствен поглед на индустријата поради бројот на клиенти што ги финансираше.

На вработените во банката во Силиконската долина им се понудени 45 дена работа со плата од еден и пол од Федералната корпорација за осигурување на депозити, американскиот регулатор што ја презеде контролата врз пропаднатиот заемодавач, се вели во е-пошта до персоналот што го видел Ројтерс.


FDIC ќе запише работници и ќе добие информации за бенефициите во текот на викендот, а деталите за здравствената заштита ќе ги обезбеди поранешната матична компанија SVB Financial Group, напиша FDIC во е-поштата со наслов „Задржување на вработените“ доцна во петокот. СВБ на крајот на минатата година имала 8.528 вработени.

На персоналот им е кажано да продолжат да работат од далечина, освен основните работници и вработените во филијалите.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините