05 Јуни, 2023
0.0234

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

Објавено во: Економија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Ренминби остана петта најактивна трансакциска валута во светот во февруари со растечки удел во глобалните плаќања, знак дека нејзиниот статус како нова меѓународна валута постојано се зголемува, изјавија експертите во петокот.

Како што оценува давателот на услуги за финасиски пораки, SWIFT, плаќањата во ренминби, исто така познат како јуан, учествуваа со 2,19 отсто од глобалните плаќања по вредност минатиот месец, во однос на 1,91 отсто во јануари, рангирајќи се на петтото место меѓу главните валути 13-ти месец по ред.

Вредноста на плаќањата во ренминби е зголемена за 7,52 отсто во однос на јануари, додека генерално плаќањата во сите валути се намалени за 6,54 отсто, се вели во извештајот на SWIFT во четвртокот.

Зоу Маохуа, макроекономски аналитичар во China Everbright Bank, рече дека зголемениот удел на ренминби во глобалните плаќања покажува дека надворешно-трговските активности можеби повторно добиле одреден импулс по завршувањето на празникот на пролетниот фестивал кон крајот на јануари.

Посуштински, Џоу рече дека стабилниот ранг на ренминби како петта најактивна валута за плаќање го одразува долгорочниот тренд тој да функционира сè повеќе како меѓународна валута бидејќи Кина ја подобрува својата прекугранична инфраструктура за плаќање и порамнување на ренминби.

Исто така, укажувајќи на растечката позиција на ренминби во плаќањата, Системот за прекугранично меѓубанкарско плаќање - или CIPS, кој е специјализиран за прекуграничен клиринфг на ренминби - обработи трансакции во вредност од 96,7 трилиони јуани (14,1 трилиони американски долари) минатата година, што е зголемување за 21,48 отсто годишно, соопшти во понеделникот Народната банка на Кина, централната банка на земјата.

Зголемената улога на ренминби во меѓународниот валутен систем се гледа и на финансиските пазари. CME Group, глобален пазар на деривати, објави во текот на март дека е подготвена да лансира опции за договори за фјучерси за долар/офшор ренминби во април, потег што експертите велат дека ќе помогне да се поттикне развојот на офшор пазарите на ренминби.

Постои можност Кина дополнително да го интернационализира ренминбито, рече Јанг Хаипинг, истражувач на Институтот за хартии од вредност на Централниот универзитет за финансии и економија.

Јанг рече дека поволните услови вклучуваат стабилен замаф на висококвалитетен развој на земјата, релативната стабилност на девизниот курс на јуани и падот на довербата на меѓународната заедница во системот на доларот, влошени од неодамнешните банкарски превирања.

Шао Ју, главен економист во Orient Securities, изјави дека клучот за Кина да ја искористи можноста лежи во понатамошното продлабочување на реформите на финансискиот пазар и отворањето за зајакнување на улогата на ренминби во инвестициите и финансирањето.

Важно е да се привлечат повеќе странски инвестиции во финансиски средства деноминирани во ренминби и да се поттикне издавањето на обврзници ренминби од странски субјекти, рече Шао, додавајќи дека е потребен многу повеќе напор за ренминби да го достигне доларот во овие погледи.

Податоците на SWIFT покажуваат дека доларот останува најактивната валута за глобалните плаќања, со 41,1 отсто од глобалните плаќања во февруари, по што следат еврото, британската фунта, јапонскиот јен и ренминби.

Пан Гонгшенг, заменик-гувернер на PBOC, на почетокот на март рече дека земјата ќе работи на укинување на глобалниот профил на валутата преку подобрување на системот за тргување и порамнување за прекугранични инвестиции и финансирање со користење на кинескиот јуан.

ФОТО: Eric Prouzet/Unsplash

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините