27 Мај, 2024
0.0306

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

Објавено во: Економија 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Глобалниот капацитет за производство на електрична енергија на јаглен порасна со најсилното темпо во последните седум години во 2023 година, поттикнато од новите градби во Кина и одложеното затворање на старите постројки на други места во светот, според истражувањето објавено во четвртокот.

Минатата година беа пуштени во употреба речиси 70 гигавати (GW) нов енергетски капацитет на јаглен, два отсто повеќе отколку во 2022 година, покажува годишното истражување на американската консултантска компанија Глобал енерџи монитор.

Повеќе од половина од новите капацитети се отворени во Кина, вкупно 47,4 гигавати. Раст е забележан и во остатокот од светот, за прв пат од 2019 година.

Затворени се само 21,1 гигават капацитет, откри Глобалниот енергетски монитор.

Кина е лидер

Од потпишувањето на Парискиот договор за климата во 2015 година, 25 земји го намалија капацитетот на термоцентралите, а 35 го зголемија, предупреди водечкиот автор на извештајот на ГЕМ, Флора Шампеноа, додавајќи дека резултатите требало да бидат многу подобри.

„Светот се движи во вистинската насока за улогата на јагленот во енергетскиот сектор, но не доволно брзо, со индивидуални ризични заобиколувања“, рече Шампеноа.

За да се задржи просечниот пораст на глобалната температура под утврдениот плафон од 1,5 степени Целзиусови, глобалниот капацитет на електраните на јаглен треба да биде затворен до 2040 година, според проекциите на Меѓународната агенција за енергија (ИЕА).

Годишно треба да се затвораат просечно 126 гигавати или две термоелектрани, дури и да не се инсталираат нови капацитети, потенцираат од ГЕМ.

Постојат алтернативни решенија

Во моментов се развиваат 578 гигавати нови капацитети за производство на електрична енергија со употреба на јаглен, вклучително и 408 гигавати само во Кина, доволно за напојување на цела Индија, истакнуваат авторите на студијата.

Нешто помалку од 200 гигавати се во изградба, вклучувајќи 140 гигавати во Кина, според истражувањето. Во исто време, Кина го олесни темпото на затворање на електрани на јаглен поради загриженоста за енергетската безбедност.

Дозволите за нови проекти се издаваа под мотото „гради и менувај“, што доведува до заклучок дека тие треба да бидат краткорочно решение. „Ваквиот пристап е скап и ризичен коцкање, особено кога ќе ги земете предвид достапните алтернативни решенија“, смета Шампеноа.

Можеби ќе ве интересира

МИНИМАЛНА КОШНИЧКА: За една година трошоците за живот се повисоки за 200 евра

МИНИМАЛНА КОШНИЧКА: За една година трошоците за живот се повисоки за 200 евра

ВОЗАЧИ ПОЧЕКАЈТЕ ДО ПОЛНОЌ - цената на бензините се намалува, еве по колку ќе се продаваат горивата

ВОЗАЧИ ПОЧЕКАЈТЕ ДО ПОЛНОЌ - цената на бензините се намалува, еве по колку ќе се продаваат горивата

ЗАТВОРЕНИ АМЕРИКАНСКИТЕ И БРИТАНСКИТЕ БЕРЗИ: Скокна цената на нафтата, златото и пченицата

ЗАТВОРЕНИ АМЕРИКАНСКИТЕ И БРИТАНСКИТЕ БЕРЗИ: Скокна цената на нафтата, златото и пченицата

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

ФАКТОР АНАЛИЗА: Фирма која увезува јаглен за РЕК Битола со најголема добивка помеѓу новорегистрираните компании

ФАКТОР АНАЛИЗА: Фирма која увезува јаглен за РЕК Битола со најголема добивка помеѓу новорегистрираните компании

ТЕРМОЦЕНТРАЛИТЕ „ДИШАТ НА ШКРГИ“ – недостига квалитетен јаглен за да работат, но се ближи и нивниот крај

ТЕРМОЦЕНТРАЛИТЕ „ДИШАТ НА ШКРГИ“ – недостига квалитетен јаглен за да работат, но се ближи и нивниот крај

НЕ УСПЕА ОБИДОТ НА ПОМАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ ЗА ПОГОЛЕМА ДИВИДЕНДА - „Гранит“ ќе дели по 42 денари за акција, еве кои се причините

НЕ УСПЕА ОБИДОТ НА ПОМАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ ЗА ПОГОЛЕМА ДИВИДЕНДА - „Гранит“ ќе дели по 42 денари за акција, еве кои се причините

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите