25 Јули, 2024
0.0244

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Објавено во: Свет 22 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

По 18 години чекање, Рим конечно ќе добие илјадници нови такси возила, изјави вчера градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери. Тој нагласи дека со тоа ќе се стави крај на големиот недостиг на таксисти, поради што туристите и локалните жители редовно чекаат долго време за превоз, пренесе Ројтерс.

Рим и другите италијански градови имаат многу помалку такси од многу слични европски градови, делумно затоа што моќните такси лоби се спротивставуваат на обидите да го зголемат нивниот број или целосно да го прифатат доаѓањето на конкурентите како што е Uber.

Сепак, Гуалтери изјави за Ројтерс дека неговата канцеларија следниот месец ќе распише тендери за 1.000 нови дозволи за такси и 2.000 нови Uber дозволи кои ќе бидат активни до декември, кога ќе започне Римокатоличката Света година.

Во моментов, Рим има само 7.800 такси возила, без издадени нови дозволи од 2006 година, и дополнителни 1.000 приватни изнајмени автомобили. Спротивно на тоа, Лондон има околу 19.000 такси возила, плус 96.000 приватни изнајмени возила, според бројките од 2020 година, додека Париз има 18.500 такси возила и најмалку 30.000 дозволи за приватни возила


Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден