16 Декември, 2018
0.8219
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Сања Лукаревска побара патриотизам од газдите: Ако ја сакате Македонија, плаќајте ги зголемените даноци

Објавено во: Финансии 04 Декември, 2018


Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи, им порача на македонските газди да размислуваат патриотски а не да се жапат од воведувањето на прогресивниот данок и другите фискални мерки. Според неат, оној што ја сака Македонија треба и да ги плаќа зголемените даноци.

- Во делот на прагот, односно во делот на стапката навистина има одредени дисбаланси и тоа е нивното размислување, и дека луѓето кои ќе бидат подложни на ова оданочување, ќе ги вадат парите надвор од нашата држава. Јас сметам дека оној што си ја сака сопствената држава, треба да придонесува во неа, а не да ги бараме оние законски шеми и дупки, за да успееме парите да ги вадиме надвор - рече директорката на УЈП, Сања Лукаревска.

Директорката на УЈП се сретна со битолската бизнис заедница, беа  презентирани можностите за помагање на спортот со сите даночни олеснувања што ќе следат во реформата од почетокот на наредната година преку делот на ваучер- системот.

На истата средба бизнисмените и се пожалија дека шрогресивното оданочување може да ја зголеми зоната на сива економија, а кај успешните компании со високи плати, ќе ги зголеми финансиските оптоварувања. 


Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година