22 Септември, 2018
0.2992
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

СДСМ до родителите: Разговорите се кај СЈО а не кај нас

Објавено во: Македонија 17 Април, 2018

Социјалдемократскиот сојуз им порача на родителите на убиените деца кај Смилковско езеро кои денеска присуствуваа на новото рочиште за случајот „Монструм“ одговорите да ги бараат во Специјалното јавно обвинителство, откако од партијата се побара одговорност во споделувањето на информациите.

СДСМ  одговори на обвинувањата на Горан Наќевски, татко на Александар, една од вкупно петте жртви кои беа сурово егзекутирани пред шест години кај Смиљковското езеро крај Скопје, кој на денешното рочиште за случајот „Монструм“ се обрати пред судот со барање судот да изврши претрес во просториите на владејачката партија за да се најдат транскриптите од телефонските разговори поврзани со ова злосторство за кои тврди дека постојат и им ги ветувал на семејствата актуелниот премиер Зоран Заев.

Наќевски побара од судот да изврши претрес во СДСМ затоа што премиерот Заев му покажал транскипт за разговор на еден од обвинетите во „Монструм“ со Невзат Бејта од ДУИ. На ова, од владејачката партија во изјава за Лидер велат дека транскриптите се во Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

„На 30.12.2015 година претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги предаде на Специјалното јавно обвинителство. За случајот ‘Монструм’ надлежни се правосудните органи во Република Македонија. Очекуваме дека преку еден транспарентен процес ќе се затворат сите прашања“, се наведува во одговорот кој го цитира Лидер.

Инаку Наќевски побара од судот јавно да се објави чии се петте телефонски броеви кои се заведени како државна тајна, а комуницирале со сега обвинетите во случајот Монструм.

„На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден меѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта, со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите, бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи. Бараме и Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница, па тука да се соочи со сите родители за да видите дека ја зборуваме вистината. Исто така, Заев ни рече дека ‘опел омегата’, или возилото со кое се превезувале извршителите е на МВР. Заев не ни исполни многу ветувања, ни ветуваше дека ќе се дознае вистината, но тоа не се случи. Тој со доказите што ги поседува манипулира и уценува“, истакна Наќевски пред судот.


Можеби ќе ве интересира

Отворено детско катче во македонски затвор

Отворено детско катче во македонски затвор

Обвинителството отвори случај поврзан со пелените кои предизвикаа труење во „Скопјанка“

Обвинителството отвори случај поврзан со пелените кои предизвикаа труење во „Скопјанка“

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

Судијата ги казни: Адвокатите на Јанакиески ќе се олеснат за 1000 евра

Судијата ги казни: Адвокатите на Јанакиески ќе се олеснат за 1000 евра

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење