17 Јули, 2018
0.3906
    ALK 8017.33    -0.83%     APTK 750    0%     AUMK 1803    2.97%     BESK 9530    -2.41%     BEST 1886    0%     FERS 59500    -2.09%     GRNT 821.15    -1.07%     KJUBI 1550    -0.06%     KMB 5057.09    -2.74%     MPOL 281    -2.77%     MPT 42987.44    -1.53%     OHB 6100    -0.13%     OKTA 4336.84    -0.55%     PPIV 44108    -3.06%     RMDEN16 95    -0.84%     RMDEN17 95.9    0%     RZUS 138.9    9.6%     STIL 127    -5.17%     TPLF 990.17    2.29%     TTK 981.88    -1.82%     UNI 2354    -1.92%     USJE 22002.14    -1.62%     VITA 8512    0.11%

СДСМ до родителите: Разговорите се кај СЈО а не кај нас

Објавено во: Македонија 17 Април, 2018

Социјалдемократскиот сојуз им порача на родителите на убиените деца кај Смилковско езеро кои денеска присуствуваа на новото рочиште за случајот „Монструм“ одговорите да ги бараат во Специјалното јавно обвинителство, откако од партијата се побара одговорност во споделувањето на информациите.

СДСМ  одговори на обвинувањата на Горан Наќевски, татко на Александар, една од вкупно петте жртви кои беа сурово егзекутирани пред шест години кај Смиљковското езеро крај Скопје, кој на денешното рочиште за случајот „Монструм“ се обрати пред судот со барање судот да изврши претрес во просториите на владејачката партија за да се најдат транскриптите од телефонските разговори поврзани со ова злосторство за кои тврди дека постојат и им ги ветувал на семејствата актуелниот премиер Зоран Заев.

Наќевски побара од судот да изврши претрес во СДСМ затоа што премиерот Заев му покажал транскипт за разговор на еден од обвинетите во „Монструм“ со Невзат Бејта од ДУИ. На ова, од владејачката партија во изјава за Лидер велат дека транскриптите се во Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

„На 30.12.2015 година претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги предаде на Специјалното јавно обвинителство. За случајот ‘Монструм’ надлежни се правосудните органи во Република Македонија. Очекуваме дека преку еден транспарентен процес ќе се затворат сите прашања“, се наведува во одговорот кој го цитира Лидер.

Инаку Наќевски побара од судот јавно да се објави чии се петте телефонски броеви кои се заведени како државна тајна, а комуницирале со сега обвинетите во случајот Монструм.

„На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден меѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта, со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите, бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи. Бараме и Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница, па тука да се соочи со сите родители за да видите дека ја зборуваме вистината. Исто така, Заев ни рече дека ‘опел омегата’, или возилото со кое се превезувале извршителите е на МВР. Заев не ни исполни многу ветувања, ни ветуваше дека ќе се дознае вистината, но тоа не се случи. Тој со доказите што ги поседува манипулира и уценува“, истакна Наќевски пред судот.


Можеби ќе ве интересира

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА: Кавги за тоa кој сака да ја „кочи“ ДИК и референдумот

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА: Кавги за тоa кој сака да ја „кочи“ ДИК и референдумот

Усвоени измени на Изборниот законик - изборот на ДИК ќе биде деблокиран

Усвоени измени на Изборниот законик - изборот на ДИК ќе биде деблокиран

Стојанче Ангелов доби нова функција

Стојанче Ангелов доби нова функција

Струмичанец криел мигранти

Струмичанец криел мигранти

Ова е кривичното дело за кое ќе се гонат напаѓачите на Саздовски

Ова е кривичното дело за кое ќе се гонат напаѓачите на Саздовски

Владата ќе прави законски измени за да изгласа ДИК без опозицијата

Владата ќе прави законски измени за да изгласа ДИК без опозицијата

Хан до младите од Македонија: Не грешете како вашите врсници од Британија кои не излегоа на референдумот

Хан до младите од Македонија: Не грешете како вашите врсници од Британија кои не излегоа на референдумот

Конечно се јави Попоски, но каков му е ставот за ЕУ

Конечно се јави Попоски, но каков му е ставот за ЕУ

Словенија, Хрватска, Србија со загрижувачка стапка на самоубиства, Македонија меѓу оние со најмала

Словенија, Хрватска, Србија со загрижувачка стапка на самоубиства, Македонија меѓу оние со најмала