18 Јули, 2024
0.0261

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

Објавено во: Финансии 19 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот производител на чипови Nvidia го симна од тронот технолошкиот гигант Мајкрософт, само неколку дена откако го престигна Apple.

Акциите на Nvidia се зголемија за речиси 173 проценти досега оваа година

Американскиот производител на чипови Nvidia стана највредната компанија во светот, откако нејзините акции се зголемија за 3,5 отсто на 135,60 долари, зголемувајќи ја нејзината пазарна вредност на 3,33 милијарди долари.

Така, компанијата го симна од тронот технолошкиот гигант Мајкрософт, само неколку дена откако го престигна Apple и стана втора највредна компанија, пишува Ројтерс.

Пазарната вредност на Мајкрософт е 3,32 милијарди долари, откако неговите акции паднаа за 0,2 отсто.

Паднаа и акциите на Apple, но за 1,3 отсто и влијаеше на вредноста на компанијата да биде 3.270 милијарди долари.

Акциите на Nvidia се зголемија за речиси 173 отсто досега оваа година, во споредба со растот на акциите на Microsoft од 19 отсто.

Скокот ги подигна акциите на Nvidia на рекордно високо ниво и ја зголеми нејзината пазарна вредност за 103 милијарди долари.

Nvidia има повеќе од 80 отсто удел на пазарот на чипови со вештачка интелигенција.

Nvidia е лидер на акциите на Magnificent Seven на технолошкиот гигант кои испорачаа најголем дел од приносите на берзата откако лудилото со вештачка интелигенција го надмина Вол Стрит минатата година. Акциите на компанијата се зголемија за приближно 175 проценти за годината и беа најдобриот S&P 500 индекс во 2023 година.

Соборувањето на Мајкрософт од страна на компанијата предводена од Џенсен Хуанг доаѓа додека најистакнатите технолошки компании на Вол Стрит се борат за посакуваното прво место. Apple стана највредната американска компанија на 13 јуни бидејќи најавите објавени на годишната светска конференција за програмери, вклучително и генеративни функции за вештачка интелигенција за iPhone, ги зголемија акциите. Пазарната капитализација на производителот на iPhone падна под онаа на Microsoft само еден ден подоцна.

Nvidia ја заврши поделбата на акциите 10 за 1 на 7 јуни. Производителот на чипови објави уште еден квартал со успех минатиот месец, забележувајќи зголемување на приходите од 262 отсто и зголемување на профитот од 462 проценти од година во година.

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа