20 Април, 2024
0.2301

СЕ ОДЛОЖУВА СТАРТОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА: Прво да се формира Влада која ќе пресече за сите измени во образовниот процес

Објавено во: Македонија 12 Август, 2020

Добивај вести на Viber

Се додека не се формира Владата, нема да стартува ниту новата учебна година, велат од Комисијата за заразни болести за Фактор. На денешниот состанок присуствувал и министерот за образование, Арбер Адеми, и генералниот став на МОН е училиштата да ги отворат вратите за учениците, односно образовниот процес да се одвива со физичко присуство, но гласните препораки од претставниците на ресорното министерство, како и од Комисијата за зарасни болести се однесуваат на намалување на времетреањето на училишните часови, а за да биде така, треба да се направат законски измени.

-Се додека не се формира Влада и функционално Собрание не може да стартува учебната година со одредените измени кои ги препорачуваме и ние, како Комисија за заразни болести и Министерството за образование. За да се скратат часовите, малиот одмор, големиот одмор, мора да се направат законски измени, а за да биде така мора да имаме Влада и секако Собрание. Дури да се донесе и препорака наставата да биде онлај е потребно законски тоа да се регулира. Сите имени што ги правевме во март, април мај, сето тоа го правеше техничката Влада, но сега ситуацијата е поинаква. Ќе има одложување на стартот на новата учебна година се додека во земјава не се формираат највисоките државни органи, вели изворот на Фактор.

Истовремено потенцира дека Комисијата за заразни болести денеска побарала од МОН да достави податоци за сите училишта во сите општини во Македонија и бројот на деца во сите паралелки поединечно. Велат дека денеска и ќе ги добијат овие податоци кои се од клучно значење за тоа каде ќе има онлај настава, а каде децата ќе одат во училиште.

-Не може никако да се споредува на пример имназијата „Орце Николов“ со училиште во Пехчево, што значи дека повеќе од јасно е дека некои деца ќе имаат онлајн настава, а некои ќе одат во школо. Во оваа насока, би сакал да напоменам дека всушност најголем проблем ни се скопските гимназии и погорните одеделенија во основните училишта кои имаат кабинетска настава. Но, како што реков претходно, за се што ќе одлучуваме, препорачуваме, ќе мора последниот збор да го даде Владата, која допрва треба да се формира, вели изворот на Фактор.

Што се однесува, пак до приватните училишта, кои досега доставиле најдобри протоколи, појаснува дека тие единствено би можеле да почнат со работа, ако добијат дозвола од Комисијата за заразни болести

За крај, нашиот извор вели дека сите одлуки што ќе ги донесе новата Влада ќе се однесуваат на функционирањето и на државните и на приватните училишта.

Анита Буховски


Можеби ќе ве интересира

БОЈМАЦАЛИЕВ: Над 100.000 граѓани ги немаат добиено своите пасоши во законскиот рок

БОЈМАЦАЛИЕВ: Над 100.000 граѓани ги немаат добиено своите пасоши во законскиот рок

ДУИ: Мицкоски и ВМРО јавно бараат Македонија без Албанци

ДУИ: Мицкоски и ВМРО јавно бараат Македонија без Албанци

КРИВИЧНА ПРОТИВ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Синдикатот на полицијата oбвинува за несовесно работење

КРИВИЧНА ПРОТИВ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Синдикатот на полицијата oбвинува за несовесно работење

ВАНКОВСКА: Kамшикот му се дава на Грк, Преспа мора да се раскине

ВАНКОВСКА: Kамшикот му се дава на Грк, Преспа мора да се раскине

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА ЗА РУСКОТО ВЛИЈАНИЕ: Ако има политички актери некои, тие се маргинални

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА ЗА РУСКОТО ВЛИЈАНИЕ: Ако има политички актери некои, тие се маргинални

КРАДЕЊЕ НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ ЗА ПОДИГАЊЕ НА БРЗИ КРЕДИТИ: Koлку пријави има годинава во полиција?

КРАДЕЊЕ НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ ЗА ПОДИГАЊЕ НА БРЗИ КРЕДИТИ: Koлку пријави има годинава во полиција?

НАЈЧЕВСКА: Почнаа наддавањата на големите партии кој колку ќе им ги покачи пензиите на пензионерите

НАЈЧЕВСКА: Почнаа наддавањата на големите партии кој колку ќе им ги покачи пензиите на пензионерите

СТУДЕНО УТРО ВО МАКЕДОНИЈА: Каде се измерени температури под нулата?

СТУДЕНО УТРО ВО МАКЕДОНИЈА: Каде се измерени температури под нулата?

НАПРАВИЛЕ ШТЕТА НА БУЏЕТОТ НА БОГДАНЦИ: Поднесена е кривична пријава против градоначалникот и вработена во урбанизам

НАПРАВИЛЕ ШТЕТА НА БУЏЕТОТ НА БОГДАНЦИ: Поднесена е кривична пријава против градоначалникот и вработена во урбанизам