23 Април, 2024
0.0590

СЕ ОГЛАСИ И МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ ОТКАКО БЕШЕ ОБЈАВЕНО ШТО БАРАЛА НА ГУГЛ: Еве каква порака испрати до јавноста

Објавено во: Балкан 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Потрагата по двегодишното девојче Данка Илиќ, кое исчезна пред точно осум дена во Бањско поле во Бор, се уште трае. Полицијата постојано ја чешла секоја педа од местото каде што последен пат е видено девојчето, а еден сегмент од истрагата е фокусиран на видеото снимено од српски државјанин во Виена, на кое детето наводно исчезнало. Ивана Илиќ, мајката на исчезнатото девојче, за прв пат по исчезнувањето на Данка открива дали го гледала видеото наводно од девојчето, но и колку е повредена од медиумските шпекулации дека таа стои зад се.

Ивана наведува дека таа и нејзиниот сопруг се заедно, дека секојдневно се борат нивното дете што побрзо да се врати дома, но и дека со денови се шират бројни гласини за неа.

„Се држиме колку што можеме, само што побрзо да ја најдеме Данка. Чекаме да заврши сето ова, се надеваме на најдоброто, а потоа јас и сопругот јавно ќе се огласиме, и ќе одговориме на сите навреди, прозивки, небулози. Затоа не се рекламираме. Ме повредуваат сите овие шпекулации, обвинувајќи ме мене и мојот сопруг“, рекла потресената Ивана.

За пребарувањето на Интернет

На прашањето дали се вистинити информациите дека таа ги пребарувала граничните премини со Романија, но и до кој степен може кривично да одговара.

„Телефонот беше на форензика, само ќе го кажам тоа. Ако е така, јас не би била мајка која го бара моето дете, мојот статус би бил поинаков. Сакам само Данка да се врати жива и здрава, па потоа ќе разговараме за се“, вели Ивана за Нова.рс.

На прашањето дали го гледала видеото од Виена на кое наводно се гледа нејзиното дете, Ивана вели дека го има.

„Го гледав видеото, но поради текот на истрагата не ми е дозволено да коментирам. Секоја чест за полицијата, луѓето не спијат, бараат дење и ноќе. Се надевам дека што побрзо ќе го гушнеме нашето дете“, вели мајката на исчезнатата Данка.

На прашањето дали се надева дека нејзиното дете е добро, Ивана вели дека нема да верува во спротивно.

Не сакам ни да размислувам за друга опција“, заклучува Ивана.

Опсадна состојба во Бањско поле

Вчераутро голем број полицајци се во Бањско поле, каде одат од врата до врата и земаат изјави од локални жители во истрагата за исчезнувањето на Данка Илиќ (2), која исчезна пред точно 7 дена.

„Сеќавањето на Данка за нејзините родители полека згаснува“

- Нејзините сеќавања за родителите полека можат да избледат. Тие не можат да се поправат долго време, само повремено се случуваат одредени сцени. Не можеме да очекуваме дека таа сега е во некое длабоко страдање, како што би било дете веќе петгодишно, кое е многу посвесно за сè што дотогаш му се случувало во животот - изјави клиничкиот психолог д-р Душан Вуковиќ, зборувајќи за свеста на двегодишно дете, потпирајќи се на случајот со исчезнатата Данка Илиќ.

фото Printscreen/Youtube

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот