22 Февруари, 2024
0.0266

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Објавено во: Македонија, Балкан, Свет 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет на авион со официјалната претставничка на руското МНР Марија Захарова кон Северна Македонија „не се вклопува во ниедна рамка“ и тоа е „апсурден и глупав став“. Тоа денеска го изјави Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател. 

„Таквиот став на бугарските власти тешко може да се објасни со нешто - ова е првата работа. Второ, тоа, се разбира, не се вклопува во ниедна рамка. Трето, тоа е апсолутно апсурдно и, дури може да се каже , глупаво“, рече претставникот на Кремљ.

„Апелирам до бугарското раководство и да ги повикам да се обидат со сите сили да задржат присебност во одлуките што ги носат“, заклучи тој.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна рано утрово во Скопје за да учествува на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Авионот летал над Турција и Грција, иако претходно се очекуваше рутата да минува низ Бугарија. Бугарската страна одбила да дозволи авионот на рускиот министер да прелета доколку во него е портпаролката на руското МНР.

Захарова на Телеграм објави дека одлуката „...Не е само за глупост, туку опасната глупост на некој интригант во структурите на моќ во Бугарија“.

Засега нема коментар од бугарските власти за нивниот потег. 


Можеби ќе ве интересира

„РОДИТЕЛИТЕ НА ЛЕО НЕ ПОБАРАЛЕ НИКАКВО МИСЛЕЊЕ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЈА ВО НАШИТЕ УСТАНОВИ“: Заменик министерката Манолева за случајот со момчето кој ја тресе Македонија

„РОДИТЕЛИТЕ НА ЛЕО НЕ ПОБАРАЛЕ НИКАКВО МИСЛЕЊЕ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЈА ВО НАШИТЕ УСТАНОВИ“: Заменик министерката Манолева за случајот со момчето кој ја тресе Македонија

„Пошо токму промената на Уставот е клучна за масовната иселеност во Западна Македонија“ - еве што кажа Мојсоска од Левица

„Пошо токму промената на Уставот е клучна за масовната иселеност во Западна Македонија“ - еве што кажа Мојсоска од Левица

САШО МИЈАЛКОВ ДОБИ ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА „ТРЕЗОР“: Судот пресуди исто и за останатите обвинети

САШО МИЈАЛКОВ ДОБИ ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА „ТРЕЗОР“: Судот пресуди исто и за останатите обвинети

ОСМАНИ КАНДИДАТ НА ДУИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ - Ахмети: „Со Бујар го започнуваме најважниот референдум на нашето време“

ОСМАНИ КАНДИДАТ НА ДУИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ - Ахмети: „Со Бујар го започнуваме најважниот референдум на нашето време“

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

ОД ВЧЕРА НА ПЛАДНЕ МУ СЕ ГУБИ СЕКАКВА ТРАГА: Се бара Александар Јошески, семејството на Фејсбук бара помош

ОД ВЧЕРА НА ПЛАДНЕ МУ СЕ ГУБИ СЕКАКВА ТРАГА: Се бара Александар Јошески, семејството на Фејсбук бара помош

СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО И 2.500 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА КОВАЧЕВСКИ - експремиерот доби апанажа, исто толку и ексминистерот за внатрешни

СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО И 2.500 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА КОВАЧЕВСКИ - експремиерот доби апанажа, исто толку и ексминистерот за внатрешни

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“