23 Јуни, 2024
0.0256

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

Објавено во: Македонија 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Уставните судии не избраа нов претседател. 

Две судијки се во битката за претседател на Уставниот суд и наследник на Добрила Кацарска. Потребни се шест од деветте гласа на уставните судии. Четири обиди за избор беа неуспешни, а гласањето продолжува утре.

„Согласно Деловникот, постапката за избор се повторува се додека не се избере претседател на Уставен суд“, велат од судот.

Во трка за наследник на Добрила Кацарска и тригодишен мандат без право на реизбор,  се Татјана Васиќ - Бозаџиева и Ана Павлова Данева.

Гласањето за избор на нов претседател на Уставниот суд продолжува утре во 10 часот.

Кацарска вчера кажа дека во Грција била нападната на плажа и добила клоца поради пресуда за екс премиерот Никола Груевски. 

За ова обвинување, ја критикуваше Груевски на социјалните мрежи. 

Можеби ќе ве интересира

Вереникот Ристе потресен од смртта на младата Мартина: Грчки душман и го одзеде животот!

Вереникот Ристе потресен од смртта на младата Мартина: Грчки душман и го одзеде животот!

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

„Парада на гордоста“ се одржа без инциденти

„Парада на гордоста“ се одржа без инциденти

САД: Изјавата на Мицкоски е во склад со Договорото од Преспа

САД: Изјавата на Мицкоски е во склад со Договорото од Преспа

Меџити: Прв вицепремиер не постои како функција во Законот, но ја има во владината регулатива

Меџити: Прв вицепремиер не постои како функција во Законот, но ја има во владината регулатива

На млад скопјанец му се слошило и починал пред домашните

На млад скопјанец му се слошило и починал пред домашните

„Сириза“ го повика Мицотакис да преземе мерки против Мицкоски: Побарајте санкции од САД!

„Сириза“ го повика Мицотакис да преземе мерки против Мицкоски: Побарајте санкции од САД!

Општина Сарај доби в.д. градоначалник

Општина Сарај доби в.д. градоначалник

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство