17 Јануари, 2020
0.0244

Шанса за работа во Швајцарија: за оние со бугарски пасош сега се е полесно

Објавено во: Финансии 04 Јуни, 2019

Откако економската криза силно зафати некои земји на југот од Европа, се поголем број добро образовани, млади луѓе бараат работа во други земји. Покрај Германија очигледно привлечна е и Швајцарија.

Таа земја од 1 јуни годинава им овозможи целосна слобода за влез, вработување и отворање на бизнис на бугарските граѓани а тоа важи и за Македонците кои имаат бугарски пасоши.

-Швајцарија ме привлекуваше бидејќи е во средина на Европа и затоа што нуди исклучително добри можности за заработка-вели Маја Илиева од Софија кој зборува повеќе јазици.

Знаењето на странски јазици на бројни мигранти од источна Европа им го олеснува пристапот до работниот пазар во Швајцарија.

Огласи за работа во Швајцарија се наоѓаат на неколку страници а во многу од нив се бараат дадилки и чистачки. За условите и што е потребно за да аплицирате, може да прочитате тука

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Која е најплатената професија во светот?

Која е најплатената професија во светот?

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции