16 Јануари, 2022
0.0300

ШОКИРАНИ, ЛУТИ И РАЗОЧАРАНИ: Унгарците против ВИП азилот на Груевски

Објавено во: Македонија 23 Ноември, 2018

Мнозинството Унгарци се згрозени, лути и разочарани поради фактот што поранешниот македонски премиер Никола Груевски го доби статусот на бегалец од унгарските власти, покажува истражување направено од „Pulzus Research“. Анкетата е направена на 21 ноември а испитаници се 800 лица на возраст од 18 до 60 години.

Следниот ден, откако Никола Груевски самиот објави дека избегал во Унгарија за затворска казна што му била изречена и побарал бегалски статус таму, се покажало дека мнозинството Унгарци нема да го прифатат избеганиот македонски политичар.

Според резултатите од брзото истражување објавено на почетокот на веста, скоро 80 ​​отсто од испитаниците биле против барањето на Груевски за азил.

Според репрезентативното истражување речиси половина од испитаниците сугерирале дека унгарската влада и натаму ќе го прифати македонскиот сојузник на Виктор Орбан. Тие беа во право откако канцеларијата за имиграција имаше необични брзи критики за помошта на унгарската дипломатија, која беше побарана од Груевски за да избега.

Груевски го доби статусот на бегалец во Унгарија а тоа воопшто не им се допадна на Унгарците, и очигледно контроверзниот аргумент на владата и владиниот печат не го убеди мнозинството - 79 отсто сметаат дека е нелегално да се даде статус на бегалец, а само 9 отсто ја чувствуваат оправдана одлуката.

Според анкетата , испитаниците не покажале никаква радост, имало многу малку позитивни чувства а мнозинството од нив биле шокирани, лути и разочарани.

„Анализите го опишуваат Груевски како политичар што ги претставува интересите на Русија, а едно од можните објаснувања за одлуката на унгарската влада е да му служи на барањето на Владимир Путин или барем неговите интереси. Според резултатите од нашето истражување, ставовите за тоа како вклучувањето на Груевски влијае на руско-унгарските односи е доволно, сепак, според повеќе од една третина од мнозинството испитаници, промовирањето на македонските бегалци на високо ниво ги подобрува односите“, пренесува сајтот 24.hu.

Сепак, несомнено е дека случајот Груевски уште повеќе ги вознемирува односите на унгарската влада со Европската унија. Иако формалниот меѓународен одговор на бегалскиот статус на осудениот македонски премиер досега не е развиен, голем број испитаници веруваат дека владата на Орбан дејствува против принципите и интересите на Европската унија.


Фото/Извор: 24.hu

Можеби ќе ве интересира

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија