07 Декември, 2019
0.0206

Катица Јанева: Од големи очекувања до неславна оставка

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2019

Иако се очекуваше да го засили темпото со промената на извршната власт и рекордната поддршка од 63 отсто да ја верификува со резултати, СЈО предводено од Катица Јанева западна во длабоки компромитации и голем пад на рејтингот, за пикот на се да биде нејзината (не)очекувана оставка  и евентуална поврзаност со рекетари, Таквиот, условно наречен, „крај“ е над посакуваните очекувања дури и за најголемите нејзини критичари 

Инаку СЈО во досегашниот безмалку четиригодишен мандат на Јанева преслуша, анализираше и обработи околу 600 илјади аудио фајлови, а за својата работа има финансиски буџет од околу три и пол милиони евра евра годишно. Доби пет осудителни предмети, а еден е загубен пред Основен суд.

Титаник 1, Титаник 2, Титаник 3, Транспортер, Таргет/Тврдина, ТНТ, Тортура, Тврдина 2, Насилство во општина Центар, Трезор, Топлик, Тендери, Шпион, Тарифа, Тенк, Труст, Табла, Триста, Тотал, Тифани, Траекторија, Тревник, Талир 1, Талир 2, Маџар Телеком, се предметите за кои има или имало обвиненија и судски рочишта.

Во фаза на истрага се предметите Рентген, Продуцент, Транспортер 2, Тарифа 2, Странски служби, Друмарина, Лидери, Актор, Попис, Моќник, Дизајн, Монструм, Поштенска Банка, Пропаганда, Империја, Хармонија, Базни станици, Пациент и Подарок.

СЈО очекува во претстојниот период да се регулира статусот на ова Јавно обвинителство во јавнообвинителскиот систем како самостојна институција која ќе има автономност во постапувањето по делата од негова надлежност и гонење на кривични дела на корупција и перење пари од висок профил, бидејќи првичниот „пржински“ мандат истекува на 15 септември.

Актуениот состав на СЈО верува дека ги има потребните капацитети, стручното знаење и искуствата, како и поддршка од меѓународниот фактор, кој на СЈО гледа како на еден од клучните механизми во интегративните процеси и предусловите за членство на Македонија во Европската Унија и НАТО. 

Со новото законско решение за јавното обвинителство, за кое премиерот Зоран Заев инсистира за лидерска средба в петок, се верува дека ќе се надминат пречките и недоследностите во голем дел од домашното законодавство во кое ова Јавно обвинителство не е интегрирано. 

СЈО очекува со новото законско решение да има достапност до акредитирана форензичка лабораторија и дека во идниот период судот поинтензивно ќе ги закажува рочиштата по одобрените обвиненија и ќе се избегнува нивното непотребно одлагање. 

Можеби ќе ве интересира

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“