26 Февруари, 2024
0.0251

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ХРВАТСКА: Уште еден производ е повлечен од продажба

Објавено во: Балкан 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Поради зголеменото количество на недозволива супстанца Државниот инспекторат на Хрватска донесол одлука од пазарот да се повлече наливниот чај „Мента лист“, произведен од Агристар д.о.о. од Вишњевац.

Ова се однесува исклучиво за производ со податоци, рефус чај ​​Мента лист, 80гр, ЛОТ број L 0647, датум на производство 23.10.2023 година, со назнака за најдобра употреба до 31.10.2025 година.

Како што е објаснето во соопштението за печатот на Хрватската агенција за земјоделство и храна, производот не е во согласност со европската регулатива за храна.

- Поради зголеменото количество на пиролизидински алкалоиди, Државниот инспекторат од пазарот го повлекува наливниот чај „Мента лист“, произведен од Агристар д.о.о. од Вишњевац - се посочува во соопштението. 

Изминатиов период имаше повеќе производи кои беа повлечени од маркетите низ Хрватска. Беше повлечен сувомеснат производ поради присуство на салмонела, но и масло од црн сусам. 

Исто така имаше проблеми со производи од увоз, како паштета од Словенија, а им беше стопирана и вратена пратка со мандарини од европските пазари.

Можеби ќе ве интересира

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави