12 Јули, 2020
0.0609

Швајцарската банка „UBS“ сака да отпушти 10 000 работници

Објавено во: Свет, Финансии 27 Октомври, 2012

Во текот на преструктуирањето на швајцарската банка „UBS“ може да бидат отпуштени до 10 000 работници. Ова е резултат на планираните значајни промени во инвестициското банкарство, пишува „Financial Times“,  повикувајќи се на извори запознаени со преговорите. Новата стратегија се очекува да биде објавена следниот вторник, кога „UBS“ ќе ги претстави своите финансиски податоци за тромесечието. Уште во средината на октомври се појави оваа информација во медиумите, според која, со цел дополнително да се намалат трошоците во банката, може да бидат отпуштени до 2000 од вкупно 8200 работни места во делот на информатичката технологија. Од 2008 година, бројот на вработените во „UBS“ веќе се намали за околу 20 000, до нешто повеќе од 63 000 вработени. Компанијата е еден од најголемите губитници во банкарството, а како последица на финансиската криза. Во 2007 -ма и 2008-ма година, таа натрупа загуби од околу 28 милијарди швајцарски франци и за разлика од „Credit Suisse“ мораше да биде спасена од колапс од страна на државата. Ма банката тогаш и беше наложено својот капитал да го зголеми за четири пати. Проблемите дополнително се влошија и поради даночен спор со САД кој го наруши и онака кревкиот имиџ на банката.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот