11 Август, 2020
0.0173

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Шведска не воведе карантин во екот на пандемијата и на тој начин економски профитираше. 

Економијата има неочекувана корист со одбивањето да воведе карантин и многу други рестриктивни мерки. 

Курсот на шведската круна во однос на еврото порасна од 11,2 круни за евро кон средината на март на 10,4 круни кон почетокот на јули. 

Во Шведска немаше забрани за движење, работење во јавните институции и патување во странство. Тоа доведе до зголемување на бројот на заразени во споредба со останатите земји во регионот. 

Аналитичарите сметаат дека падот на курсот на круната во март бил предизвикан поради грижата на инвеститорите за состојбата во шведското здравство како и иднината на економијата. 

Но, тоа се промени и дури е забележано и зголемувања кај домашните инвестиции.

Инаку, Централната банка на Шведска  ја зголеми вредноста на програмата за откуп на средства за поттикнување на инфлацијата и поддршка на економијата во време на корона кризата.

Можеби ќе ве интересира

Eве што ви следува ако останете без работа

Eве што ви следува ако останете без работа

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати