28 Септември, 2021
0.0259

СИТЕ ОД ГРУПАТА ОДАТ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Дете кое одело во градинка е заразено со коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 15 Септември, 2020

Во Македонија позитивно на коронавирусот е дете од една година кое одело во градинка. 

15-месечното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. 

Потоа родителите не го донеле, а вчера ја информирале градинката дека целото семејството и детето е заразено. 

Министерката за труд и социјална политика,  Јагода Шахпаска вели дека будно ја следат состојбата. 

Ставени се во изолација сите во групата во којашто било сместено детето како и воспитувачот и негувателот. 

„Не ни е целта кој било да го доведеме во опасност, неговото здравје да биде ставено во ризик. Будно ја следиме состојбата. Нашата цел е навремено да реагираме со вклучување на сите чинители кои го чинат тој синџир на носители на одлуки, на учесници во спроведувањето на тие одлуки или корисници на тие одлуки“, изјави министерката Шахпаска.

Откако се отворија градинките, имаше три случаи на заразени во три града во три градинки. Се работеше за вработени. 

Денес Министерството за здравство информираше за 9 починати, меѓу кои има и млади луѓе. 

Бројката на заразени варира од ден во ден, но пандемијата не стивнува. 

Можеби ќе ве интересира

Д-Р АЛЕКСАНДАР ПЕТЛИЧКОВСКИ: Ако ги оставиме децата неимунизирани, третата доза нема многу да помогне

Д-Р АЛЕКСАНДАР ПЕТЛИЧКОВСКИ: Ако ги оставиме децата неимунизирани, третата доза нема многу да помогне

Талат Џафери: Љубомир Фрчкоски е предложен за амбасадор во ОН

Талат Џафери: Љубомир Фрчкоски е предложен за амбасадор во ОН

Донација од Кроациа Осигурување Живот за Детска клиника Скопје

Донација од Кроациа Осигурување Живот за Детска клиника Скопје

Наташа Петровска не дојде на митингот на СДСМ во Битола

Наташа Петровска не дојде на митингот на СДСМ во Битола

ТРЕТА ДОЗА ВЧЕРА ПРИМИЛЕ 69 ГРАЃАНИ - еве кои се условите за да ја добиете

ТРЕТА ДОЗА ВЧЕРА ПРИМИЛЕ 69 ГРАЃАНИ - еве кои се условите за да ја добиете

МАЛЕСКИ ЗА ЦРВЕНКОВСКИ: Пострашни зборови не може да смисли ни најлутиот непријател, вака зборуваат претседатели кавгаџии

МАЛЕСКИ ЗА ЦРВЕНКОВСКИ: Пострашни зборови не може да смисли ни најлутиот непријател, вака зборуваат претседатели кавгаџии

Има уште три дена од пописот: Ќе има ли во Македонија барем 1,8 милиони жители?

Има уште три дена од пописот: Ќе има ли во Македонија барем 1,8 милиони жители?

ПОПИС УШТЕ ДВА ДЕНА: Еве колку граѓани попиша статистиката досега

ПОПИС УШТЕ ДВА ДЕНА: Еве колку граѓани попиша статистиката досега

ЗОШТО НЕ Е ДОБРО ДА СЕ КОМБИНИРААТ ВАКЦИНИТЕ: Еве што вели доктор Мехмедовиќ

ЗОШТО НЕ Е ДОБРО ДА СЕ КОМБИНИРААТ ВАКЦИНИТЕ: Еве што вели доктор Мехмедовиќ