14 Јули, 2020
0.0197

СКОК НА НЕВРАБОТЕНОСТА ВО АВСТРИЈА: Oва е највисоко ниво од 1946 година

Објавено во: Економија, Корона Вирус 01 Април, 2020

Невработеноста во Австрија е на највисоко ниво од 1946 година. 

Бројот на регистрирани невработени лица се искачи на 12,2 проценти на крајот од март, бројка каква што немало од 1946 година. Во март, 52,5 проценти повеќе луѓе беа без работа во однос на истиот месец лани.

Регионот Тирол, во голема мера зависен од туризмот особено силно е погоден е од пандемијата. Тој забележа зголемување од невработеност од 199 проценти овој март во однос на истиот период во 2019 година. Сезоната за скијање на Алпите беше скратена минатиот месец кога случаите на корона вирус почнаа нагло да се зголемуваат.

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во земјата скокна на 10.192, според Министерството за здравство. Досега починале 146 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат