28 Мај, 2022
0.0258

Скопје Мериот ја одбележува шестата година од своето постоење со нов Генерален менаџер и амбициозни планови за иднина

Објавено во: Македонија 12 Мај, 2022

Скопје Мериот, како дел од брендот Marriott International, ја одбележува шестата година од своето постоење, со нов Генерален менаџер, амбициозни планови за иднина и уште поголема одговорност кон своите клиенти, партнери и соработници.

Скопје Мериот веќе шеста година по ред е лидер на пазарот во областа на хотелиерството и угостителството и префериран избор на светски патници, клиенти, гости и соработници кои бараат сигурен партнер од доверба, со светски докажани стандарди и кредибилитет.

Во пресрет на одбележување на шестиот роденден, дојдоа и низа позитивни промени од кадровски и стратешки аспект како и официјално нов Генерален менаџер, г-дин Огуз Ерујгун. Г-дин Ерујгун доаѓа на позицијата наследувајќи го г-дин Волфганг Колер, кој по 4 успешни години ја продолжува својата мисија во Казахстан, исто во рамки на Мериот семејството.

Ерујгун поседува речиси 30 годишно меѓународно искуство во хотелиерството, при што веќе 10 години е дел од интернационалното Мериот семејство менаџирајќи различни хотелски брендови. Последните 3 години пред да дојде во Скопје Мериот ги помина како Генерален Менаџер на Ренесанс Измир.

Ерујгун со своето доаѓање носи нова свежа енергија, иновативни идеи, пристап и непроценливо искуство. Како што вели тој, токму искуството на повеќе работни позиции, посебно задржувајќи се во финансискиот сектор, каде што работел како Директор на финансии 6 години, му овозможило да ги стекне сите потребни познавања и вештини.

Со своето долгогодишно искуство, г-дин Огуз Ерујгун ќе има пред сѐ голема одговорност да ја продолжи успешната приказна на Скопје Мериот, но исто така успешно да одговори на сите предизвици и високо поставени цели за дополнителен раст и развој на брендот.

„Со голема чест и задоволство ја прифатив оваа позиција, посебно имајќи го предвид реномето и досегашната работа на хотелот. Голема е одговорноста да се преземе кормилото на бренд кој е веќе докажан, посебно затоа што во следниов период имаме зацртано амбициозни проекти и планови. За мене нема поголемо задоволство од фактот да се гледа Скопје Мериот континуирано со целосно исполнет капацитет, дури и во услови на криза и светски предизвици. Драго ми е што имаме тим кој работи посветено и сплотено. Уште поголемо задоволство ми причинуваат долгорочните партнерства што ги имаме и нивната лојалност кон нас. Брендот Мериот работи по светски признаени и имплементирани стандарди и она што можам со сигурност да го потврдам е дека нашите партнери, гости и клиенти во иднина можат да сметаат на нас, како и досега”, изјави г-дин Ерујгун.

Мериот во изминативе 6 години покажа како е да се биде на врвот, како место препознатливо по секаков тип настани од социјалниот и културниот живот во еден поинаков амбиент, по светски стандарди и протоколи. Место каде што секој настан има своја персонална приказна и пристап, како резултат на иновативноста и креативноста на нашиот тим кој посветено работи на исполнување на желбите на клиентите.

Општествената одговорност останува приоритет на Скопје Мериот. Во изминатата година, хотелот поддржа низа проекти со кои се помогна на ранливи категории и социјално загрозени групи.

„Оваа прилика сакаме да ја искористиме од име на целиот тим на Скопје Мериот да се заблагодариме на сите наши гости, клиенти и партнери кои со години назад ја укажуваат довербата. Партнерствата на долг рок секогаш биле наш приоритет. Пред сѐ, најголема благодарност до тимот на вработени на Скопје Мериот, што и покрај пандемијата и предизвиците со кои се соочуваше светот, континуирано растеше и е носечки столб на нашиот успех и највреден капитал. Ја продолжуваме успешната приказна понатаму” – велат од Скопје Мериот хотел.

Можеби ќе ве интересира

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија